Katastrofa v Černobylu způsobila pád komunismu. Hrůza na místě zůstává dodnes

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v jaderné elektrárně nedaleko ukrajinského města Pripjať.
Snímky z Pripjati u Černobylu nahánějí hrůzu i po letech
Snímky z Pripjati u Černobylu nahánějí hrůzu i po letech
profimedia.cz

reklama

Šlo o vůbec nejhorší tragédii jaderné elektrárny v dějinách, na sedmibodové škále má hodnocení sedm. Počet obětí se určuje velmi obtížně, podle různých hodnocení se liší od desítek po desítky tisíc.

Nejvíce postiženou zemí je dodnes Bělorusko. Než přišel Černobyl, připadalo na 100 000 obyvatel této bývalé sovětské republiky 82 onkologických onemocnění. Dvacet let po havárii už to bylo 6 000 onemocnění na 100 000 obyvatel. Počet nemocných rakovinou se zvýšil 74krát.

Podívejte se, jak se po 26. dubnu 1986 šířil radioaktivní mrak z Černobylu Evropou:

Jak se šířil radioaktivní mrak z Černobylu

Tragédie v Černobylu však přinesla paradoxně i něco dobrého – byla jedním z rozhodujících faktorů, které přispěly k dobrému konci studené války. V komunistickém Sovětském svazu do té doby platilo „zatloukat, zatloukat, zatloukat“. Jenže katastrofa v Černobylu dosáhla takových rozměrů, že to najednou nešlo – jen množství uvolněné radiace přesáhlo to, jež vzniklo při výbuchu pum v Hirošimě i Nagasaki dohromady.

Černobyl narušil informační monopol komunistů

Zpočátku komunisté reagovali postaru: ignorovali problém a doufali, že se vyřeší sám. Jenže když začali na radiaci šířící se z Ruska upozorňovat v zahraničí, museli v Kremlu zažité procedury změnit. Tři týdny po explozi vystoupil Michail Gorbačov s revolučním projevem, v němž po desítkách let jako první oficiální zástupce SSSR přiznal, že je něco špatně.

Situace byla tak vážná, že Gorbačovovi nezbylo nic jiného, než být zcela upřímný. Aby zahnal obavy z toho, že komunističtí pohlaváři tutlají ještě horší průšvih, poskytl novinářům množství informací, na tu dobu zcela nezvyklé. Byl to v podstatě první krok ke „glasnosti“ neboli otevřenosti.

Tento nový politický styl založený na větší svobodě v přístupu k informacím vedl ke konci cenzury a postupně i k pádu celého komunismu. Jakmile komunisté ztratili monopolní moc nad informacemi, brzy začaly vycházet na světlo světa ty nejhorší věci, které jejich režim napáchal. A to byl konec…

V místě nejhorší nukleární katastrofy v dějinách, v černobylské zóně na Ukrajině, žijí dnes převážně zvířata. Poté, co lidé museli toto místo opustit, si jejich prostor začala brát příroda opět pro sebe…

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama