7. října 2019 06:00

Hitlerovi kamikadze na konci války útočili na bombardéry – a kupodivu občas přežili

Němci se nepříznivou situaci ve vzduchu na jaře 1945 pokusili zvrátit nasazením vlastních kamikadze.

Jediný kulomet s 50 náboji a žádné pancéřování. Odstrojené messerschmitty Bf-109G zvláštní letecké skupiny Sonderkommando Elbe se na jaře 1945 snažily vlastními trupy srážet z oblohy útočící britské a americké bombardéry. Přestože jim velení dávalo jen desetiprocentní šanci takovou srážku přežít, odmítali se piloti-dobrovolníci považovat za sebevrahy. Dokonce počítali s tím, že pokud se zachrání, zaútočí znovu.

Hitlerovi kamikadze z oddílu Elbe

Na jaře 1945 vrcholilo bombardování Německa obřími svazy spojeneckých bombardérů. Proti náletům na německá města mohla Luftwaffe postavit už jen zbytky svých původních sil. Mladý plukovník a letecké eso Hans-Joachim „Hajo“ Herrmann ale přišel se smělým plánem. Rozhodl se vyslat do vzduchu stovky messerschmittů Bf-109G, ovšem ne aby americké bombardéry sestřelovaly, ale aby se s nimi srážely.

Herrmann byl přesvědčený, že se některým pilotům skupiny Elbe podaří srážku přežít, dostanou se ze svého zničeného stroje a vrátí se zpět na základnu, aby mohli znovu zaútočit. Cílem této mise bylo donutit americkou 8. leteckou armádu přerušit alespoň na šest týdnů bombardování. Němci doufali, že tím získají více času na výcvik nových pilotů, kteří potom vybojují zpět nadvládu na obloze nad Německem.

Adolf Hitler plán schválil a 7. března 1945 začal nábor pilotů, kteří se dobrovolně zúčastní zvláštní mise s desetiprocentní šancí na přežití. Z 2000 jich nakonec bylo vybráno 300. Přestože většina těchto pilotů neměla žádné bojové zkušenosti, byl už od samého počátku jejich výcvik velmi omezený.

První a poslední akce německých kamikadze

Do akce se jednotka dostala dost pozdě – svůj první útok na bombardéry podnikla 7. dubna 1945. Proti třinácti stům amerických bombardérů a osmi stům stíhacích letounů se měla postavit skromná armáda německých kamikadze s pouhými 180 odstrojenými Bf-109G. Jenže 60 pilotů se muselo předčasně vrátit zpět kvůli technickým potížím a dalších 47 bylo sestřeleno americkými stíhacími letouny. Němci nakonec napadli jen 15 bombardérů, z nichž osm zničili. Byla to jediná akce Sonderkommanda Elbe – hned druhý den byla jednotka rozpuštěna.

Významného úspěchu přitom dosáhl pilot Heinrich Rosner – kuriózním způsobem se mu podařilo zasáhnout hned dva bombardéry B-24 Liberator včetně velitelského letounu 389. bombardovací skupiny, přičemž on sám útok přežil.

Tajné projekty nacistického Německa sledujte v dokumentu Válečné projekty Třetí říše na Prima ZOOM.

(mih)

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom