VIDEO: Britové potřebovali 31 pokusů, aby zničili Hitlerovu bitevní loď Tirpitz. Buldočí vytrvalost sledujte na Primě PLAY

Královnu severu, německou bitevní loď Tirpitz, zničil 12. listopadu 1944 poblíž norského Tromsø útok britské 9. a 617. bombardovací perutě. Při potopení lodi, jejíž posádku tvořilo 2400 lidí, zahynulo 971 námořníků. Dívejte se na Primě PLAY.
Tirpitz pálí
Tirpitz pálí

reklama

Na konci května 1941 přišel Adolf Hitler o svou největší námořní zbraň, bitevní loď Bismarck. Němci ale na moři zdaleka nebyli poraženi. Bismarck měl totiž sesterskou loď Tirpitz – až do nástupu japonských obrů Jamato a Musaši největší bitevník na světě. Se svou délkou 251 metrů, rychlostí 31 uzlů (57 km/hod) a palebnou silou osmi děl ráže 380 mm (dostřel až 35 km) doplněných o 28 děl menších ráží a 36 protiletadlových kanonů by si Tirpitz poradil s jakoukoliv spojeneckou lodí.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Útok na bitevní loď Tirpitz - upoutávka

 

K tomu ale nikdy nedošlo a Tirpitz zůstal až do svého zničení v roce 1944 trvalou hrozbou pro konvoje v severním Atlantiku, aniž utržil jediný šrám v boji. O potopení bitevního obra podnikajícího občasné spanilé jízdy ze svého bezpečného úkrytu v norském fjordu se Britové neúspěšně pokoušeli několik let. Královnu severu, jak se německé bitevní loď Tirpitz přezdívalo, zničil 12. listopadu 1944 poblíž norského Tromsø útok britské 9. a 617. bombardovací perutě.

Důmyslnost a buldočí vytrvalost 31 pokusů o zničení Hitlerovy pýchy živenou osobní záští britského premiéra Winstona Churchilla můžete sledovat v britském dokumentu Útok na bitevní loď Tirpitz na Primě PLAY.

(mih)

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama