Zločiny amerických vojáků po vylodění v Normandii, o kterých se v USA nemluví

Vylodění v Normandii a následné osvobození Francie v roce 1944 mají dodnes mnozí obyvatelé spojené s excesy příslušníků americké armády.

Předmětem zájmu amerických vojáků se po vylodění v Normandii v červnu 1944 nestali jen ustupující němečtí vojáci, ale také místní ženy. A to natolik důrazně, že za znásilnění během francouzského tažení bylo k smrti odsouzeno 49 amerických vojáků, z nichž 21 skončilo na šibenici. Ne všichni pachatelé ale byli vypátráni a dopadeni.

Čtěte také: Nejodvážnější nacista byl Hitlerovým speciálním agentem. Trestu za válečné zločiny unikl

181 případů znásilnění

V archivech amerických válečných soudů se nachází 181 případů znásilnění na francouzské půdě od června 1944 do června 1945 – to ale nebude konečné číslo, protože mnoho žen znásilnění nenahlásilo.

Invaze do západní Evropy v červnu 1944 postupně přivedla do Francie kolem dvou milionů spojeneckých vojáků, z nichž mnozí tady zůstali ještě dlouhé měsíce po skončení druhé světové války. Zvláště kritická situace vznikla v přístavech Le Havre, Cherbourg a dalších, v jejichž okolí čekaly po skončení bojů statisíce amerických vojáků na repatriaci do USA. Dobová svědectví hovoří o „útocích a přepadeních na ulicích i v domech“, které měli na svědomí „lupiči v uniformách“. Časté byly také dopravní nehody v opilosti, a dokonce vraždy.

Francie – země hédonistů

Za zmínku stojí, s jakými očekáváními američtí vojáci po dlouhém období nečinnosti v Británii na území okupované Francie v roce 1944 přicházeli. Například americký týdeník Life tehdy informoval o široce rozšířené představě Francie coby „senzačního nevěstince obydleného 40 miliony hédonistů, kteří tráví všechen svůj čas jídlem, pitím a milováním a kteří se mají po všech stránkách zatraceně dobře“.

Tyto představy dráždily představivost amerických osvoboditelů spolu s přesvědčením, že mnoho Francouzek „stejně kolaborovalo s Němci“. Navíc veřejné domy, které zejména v Paříži nabízely spojeneckým vojákům své služby, doslova praskaly ve švech a na prostitutky se údajně stály fronty.

Čtěte více: Nejčernější den německé armády způsobilo 500 tanků a dokonalý kouřový trik

Úsměvnou kapitolou je v této neveselé historii amerických ozbrojených sil pokus velitele americké 29. pěší divize generálmajora Charlese H. Gerhardta, který v září 1944 zřídil poblíž městečka Saint-Renan vojenský nevěstinec. Jeho provoz musel být už po pěti hodinách pro nezvládnutelný zájem ukončen...

Zdroj: Encyclopedia Britannica / JSTOR

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom