Operace Bodenplatte na Nový rok 1945 znamenala konec německé Luftwaffe

Výsledky Bodenplatte odsoudily Luftwaffe k zániku. Němcům se podařilo zničit 305 a poškodit 190 spojeneckých letadel, sami ale přišli o 271 letounů.
Messerschmitt Bf-109G-6 posloužil v závěru války jako kamikadze
Messerschmitt Bf-109G-6 posloužil v závěru války jako kamikadze
Pinterest.com

reklama

Začátek roku 1945 byl pro německou Luftwaffe předzvěstí zániku. Kdysi mocná zbraň německé Třetí říše se odhodlala k poslední velké ofenzivě na západní frontě. V rámci operace Bodenplatte vzlétlo 1. ledna 1945 celkem 990 letadel, většinou stíhaček a stíhacích bombardérů. Rozděleni do formací přibližně o 60 letadlech zaútočili Němci na 17 spojeneckých letišť v Dánsku, Belgii a severní Francii s cílem zničit co nejvíce letadel ještě na zemi.

Němci předpokládali, že na Nový rok poleví Američané i Britové v ostražitosti, že budou slavit a že budou všichni opilí. Ale operace Bodenplatte se hned zpočátku dočkala nezdaru. Aby ji Němci udrželi v tajnosti, neinformovali svou vlastní protivzdušnou obranu. Ta ale kdykoli zpozorovala velké uskupení letadel, automaticky předpokládala, že jde o spojenecké síly.

Děla okamžitě začala zaměřovat, a když nad nimi letadla přelétala, spustila palbu. Palbou do vlastních řad přišla Bodenplatte hned na začátku o jednu třetinu letadel. Němci i přesto v útoku pokračovali.

Nejsou piloti ani benzín

Výsledky Bodenplatte odsoudily Luftwaffe k zániku. Němcům se podařilo zničit 305 a poškodit 190 spojeneckých letadel, sami ale přišli o 271 letounů Messerschmitt Bf-109 a Focke-Wulf Fw-190, dalších 65 letadel bylo poškozeno. Hrozivější byly ztráty v řadách pilotů – Němci přišli o 143 zabitých, 70 zajatých a 21 zraněných letců.

Pro Němce znamenala operace Bodenplatte mnohem větší ránu, než jakou měla zasadit Spojencům. I když byli Němci mnohde úspěšní a podařilo se jim sestřelit mnoho stíhaček, spojenecká vojska si ztráty mohla dovolit, zatímco Luftwaffe ne. Znamenalo to její konec – už neměla téměř žádné palivo ani piloty.

(mih)

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama