„Očkování“ proti dezinformacím. Trochu lhát, aby se zachránila pravda

Působení mystifikačních zpráv je natolik závažný problém, že si toho všímají nejen média, ale i politici. Ale dá se se záměrnou lží bojovat? Rozsáhlý pokus naznačuje způsob mediálního očkování.
Stop FAKE NEWS
Stop FAKE NEWS
Pixabay

reklama

Nejprve ta špatná zpráva. Aby člověk lépe rozeznal mystifikaci, tedy tzv. fake news, musí být nejen gramotný, ale i mediálně gramotný, což znamená nejen umět číst, mít vlastní kritické myšlení a chápat kontext. To při dnešní klipovitosti zpráv, jejich neověřování a zejména nechápání a nehledání kontextu, je čím dál méně časté. A teď ta dobrá. Dá se to, alespoň částečně, napravit.

Mýty a legendy

Milovníci konspiračních teorií jsou zvláštní skupinou lidstva. Nevěří v přistání na Měsíci, za nárazem letadel do newyorských dvojčat vidí spiknutí amerických tajných služeb, kondenzační stopy za letadly je děsí a dlouhodobé sledování teploty a růst křivky směrem nahoru mají pro ně výpovědní hodnotu páry nad hrncem. Síly dezinformací, záměrného mlžení, rozmělňování a znevěrohodňování využívají vlády, tajné služby a nejrůznější zájmové skupiny co svět (ten lidský) světem stojí, a občas ani nejhodnověrnější vědecké důkazy nejsou dostatečně hodnověrné.

Mediální antivirotika

Sander van der Linden z University of Cambridge pojal nápad přirovnat fake news k virovému napadení a očkování. Pacient, jenž chce být chráněn před napadením, dejme tomu neštovicemi, je očkován dávkou mrtvých nebo oslabených původců onemocnění. Zůstaneme-li u příkladu neštovic, tak dnes podávaný vakcinační kmen Oka, byl získán z puchýřku nemocného chlapce, podle kterého byl pojmenován. Tehdy tříleté dítě mělo typické plané neštovice, ale bez projevů dalších klinických příznaků a komplikací. Dalo by se podobně „očkovat“ proti fake news?

Prolhané zprávy se roznášejí podobně jako nemoc. Jedinci, kteří si je , se jimi vzájemně „nakazí“. Zvláště pokud nejde informaci ověřit, což se týká všech zpráv o změně klimatu, tajících ledovcích či vzestupu hladiny světových moří. Může předpokládat, predikovat, počítat... ale jak moc se skutečnost shoduje s budoucností... se ukáže až v budoucnosti. Proto proběhl pokus zaměřený na vnímání zpráv a klimatické změny.

Studie publikovaná v časopise Global Challenges postavila proti sobě dva hráče. Klasické mainstreamové zprávy o klimatických změnách a popularizační dezinformační kampaň zvanou Oregonská petice, na stejné téma. „Pokud jsou lidem oba materiály předloženy v tomto pořadí, tak „dezinformace“ vyruší předešlé mainstreamové klimatické tvrzení. Pak vědci přidali k mainstreamovému klimatickému tvrzení očkování – malou dávku dezinformace, s krátkým osvětlením toho, jak taková dezinformace vzniká a funguje. Postupovali vlastně velmi podobně, jako když lékaři připravují vakcínu z oslabených virových částic. A mediální očkování pomohlo. V dalších kolech experimentu si pokusné osoby udržely pohled blíže vědeckému mainstreamu, i když byly vystaveny působení prolhaných zpráv,“ píše Stanislav Mihulka v materiálu publikovaném na popularizačním serveru osel.cz

Pokus provedený na 2 000 dobrovolnících ukázal, že mediální očkování funguje, účastníci pokusu se následně více přikláněli k teorii vědecké, než k „petiční“. Nicméně pořád budeme narážet na onu špatnou zprávu z úvodu článku. Potřeba je mediální gramotnost a kritické myšlení. Nejen v USA, ale i v malém Česku je téma klimatických změn politikum a neodborník (ne každý je klimatologem) se jen těžko může rozhodovat, co je vlastně pravda. Zvláště, když mýtus je špatně, ne-li vůbec, ověřitelný a navíc zabalený v atraktivním hávu.

 Topi Pigula

klimatické změny ohrožují člověka a prospívají rostlinám. Některým.

Klima se mění, lidé nadávají, rostliny (některé) jásají

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama