„Očkování“ proti dezinformacím. Trochu lhát, aby se zachránila pravda

Nejprve ta špatná zpráva. Aby člověk lépe rozeznal mystifikaci, tedy tzv. fake news, musí být nejen gramotný, ale i mediálně gramotný, což znamená nejen umět číst, mít vlastní kritické myšlení a chápat kontext. To při dnešní klipovitosti zpráv, jejich neověřování a zejména nechápání a nehledání kontextu, je čím dál méně časté. A teď ta dobrá. Dá se to, alespoň částečně, napravit.
Mýty a legendy
Milovníci konspiračních teorií jsou zvláštní skupinou lidstva. Nevěří v přistání na Měsíci, za nárazem letadel do newyorských dvojčat vidí spiknutí amerických tajných služeb, kondenzační stopy za letadly je děsí a dlouhodobé sledování teploty a růst křivky směrem nahoru mají pro ně výpovědní hodnotu páry nad hrncem. Síly dezinformací, záměrného mlžení, rozmělňování a znevěrohodňování využívají vlády, tajné služby a nejrůznější zájmové skupiny co svět (ten lidský) světem stojí, a občas ani nejhodnověrnější vědecké důkazy nejsou dostatečně hodnověrné.
Mediální antivirotika
Sander van der Linden z University of Cambridge pojal nápad přirovnat fake news k virovému napadení a očkování. Pacient, jenž chce být chráněn před napadením, dejme tomu neštovicemi, je očkován dávkou mrtvých nebo oslabených původců onemocnění. Zůstaneme-li u příkladu neštovic, tak dnes podávaný vakcinační kmen Oka, byl získán z puchýřku nemocného chlapce, podle kterého byl pojmenován. Tehdy tříleté dítě mělo typické plané neštovice, ale bez projevů dalších klinických příznaků a komplikací. Dalo by se podobně „očkovat“ proti fake news?
Prolhané zprávy se roznášejí podobně jako nemoc. Jedinci, kteří si je , se jimi vzájemně „nakazí“. Zvláště pokud nejde informaci ověřit, což se týká všech zpráv o změně klimatu, tajících ledovcích či vzestupu hladiny světových moří. Může předpokládat, predikovat, počítat... ale jak moc se skutečnost shoduje s budoucností... se ukáže až v budoucnosti. Proto proběhl pokus zaměřený na vnímání zpráv a klimatické změny.
Studie publikovaná v časopise Global Challenges postavila proti sobě dva hráče. Klasické mainstreamové zprávy o klimatických změnách a popularizační dezinformační kampaň zvanou Oregonská petice, na stejné téma. „Pokud jsou lidem oba materiály předloženy v tomto pořadí, tak „dezinformace“ vyruší předešlé mainstreamové klimatické tvrzení. Pak vědci přidali k mainstreamovému klimatickému tvrzení očkování – malou dávku dezinformace, s krátkým osvětlením toho, jak taková dezinformace vzniká a funguje. Postupovali vlastně velmi podobně, jako když lékaři připravují vakcínu z oslabených virových částic. A mediální očkování pomohlo. V dalších kolech experimentu si pokusné osoby udržely pohled blíže vědeckému mainstreamu, i když byly vystaveny působení prolhaných zpráv,“ píše Stanislav Mihulka v materiálu publikovaném na popularizačním serveru osel.cz
Pokus provedený na 2 000 dobrovolnících ukázal, že mediální očkování funguje, účastníci pokusu se následně více přikláněli k teorii vědecké, než k „petiční“. Nicméně pořád budeme narážet na onu špatnou zprávu z úvodu článku. Potřeba je mediální gramotnost a kritické myšlení. Nejen v USA, ale i v malém Česku je téma klimatických změn politikum a neodborník (ne každý je klimatologem) se jen těžko může rozhodovat, co je vlastně pravda. Zvláště, když mýtus je špatně, ne-li vůbec, ověřitelný a navíc zabalený v atraktivním hávu.
Topi Pigula