Nejdražší plíseň světa stojí 380 000 korun

Dali byste za plíseň 380 000 korun? A co kdyby se jednalo se o unikátní Flemingovu plíseň?
"Penicilin" na pomeranči
"Penicilin" na pomeranči
NotFromUtrecht CC BY-SA 3.0

reklama

Za v přepočtu bezmála 380 000 korun se dnes v aukci v britské metropoli vydražila miska s našedlou plísní, kterou před téměř 90 lety vypěstoval skotský vědec Alexander Fleming. Za objev penicilinu, který získal z plísně rodu Penicillium, získal Fleming v roce 1945 Nobelovu cenu.

Plíseň v kultivační misce, kterou sám Fleming opatřil nápisem "plíseň, která poprvé vytvořila penicilin" a vlastním jménem, se dražila v aukční síni Bonham's. Odhad se pohybovala v přepočtu mezi 126 000 a 190 000 korun.

Podle agentury AP je ale pravděpodobné, že Fleming takovýchto misek s plísní "na památku" zhotovil hned několik. Často je posílal významným osobnostem jako například papeži či zpěvačce Marlene Dietrichové jako jakousi relikvii, uvedl zaměstnanec aukční síně Matthew Haley.

Britský mikrobiolog sir Alexander Fleming objevil penicilin v září 1928, když se po dovolené vrátil do laboratoře a při úklidu se rozhodl nevyhodit, nýbrž blíže prozkoumat pár zplesnivělých vzorků. Plíseň, jež zabíjela okolní mikroby, se stala základem objevu, který později začal zachraňovat lidské životy.

ČTK

LOVE fórum: prášky

Fleminga k objevu penicilinu dovedla náhoda, na uvedení do praxe čekal roky

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama