Výročí 15. 4. 1912 – potopení Titanicu. Další fakta: hlavní roli sehrál požár!

Titanic a jeho tragédie: ledovec a požár.
Titanic vyplouvá
Titanic vyplouvá
Clive Palmer
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Příběh Titanicu zná snad úplně každý. Byl to především romantický celovečerní film Titanic (1997) z pera Jamesa Camerona, díky němuž se zkáza Titanicu vryla do podvědomí každého z nás. Ačkoli toto lodní neštěstí ani zdaleka nepatří mezi ta nejhorší, i po téměř 105 letech na povrch plynou další zajímavosti a zjištění.

Největší z největších: Titanic, obr své doby

Titanic byl největším zaoceánským parníkem své doby. S délkou 269 metrů a kapacitou až 2603 pasažérů na sebe svojí majestátností strhl pozornost celého světa. Hlavním údělem parníku byl převoz cestujících a pošty mezi Evropou a Severní Amerikou, jejíž pobřeží cestující ani posádka však nikdy nespatřili. Příběh Titanicu se začal psát 10. dubna 1912, kdy parník vyplul z anglického Southamptonu s cílem New York. Krátce před půlnocí 14. dubna 1912 se však srazil s ledovcem a po necelých třech hodinách klesl na dno Atlantického oceánu. Neštěstí nepřežilo celkem 1514 osob, mezi nimiž byl i nejbohatší člověk světa John Jacob Astor IV., průmyslník Benjamin Guggenheim, milionářka Margaret Brown a mnozí další.

Vrak Titaniku podléhá rychlé zkáze
Autor: profimedia.com Vrak Titaniku podléhá rychlé zkáze

Za potopení nemůže pouze ledovec, ale i požár

Irský novinář Senan Molony, který Titanic studuje více než 30 let, však nyní poukázal na nové důkazy, které naznačují, že za jeho potopením nestojí pouze ledovec, ale i požár. „Oficiální vyšetřování vysvětluje potopení parníku jako akt boha,“ řekl Molony pro zahraniční deník The Times. „Je to bouře mimořádných faktorů, které se setkaly společně: oheň, led a nedbalost,“ dodal.

Molony má potenciál objevit nové důkazy, které by byly schopny přepsat dějiny zkázy Titanicu. Do rukou se mu totiž dostaly fotografie, které objevil potomek ředitele společnosti Harland and Wolff, jež Titanic zkonstruovala. Tyto snímky pořídil její hlavní inženýr ještě před tím, než Titanic opustil loděnici a vyplul na svoji první a zároveň poslední plavbu.

Potopil se vůbec?
Autor: profimedia.cz Potopil se vůbec?

Nové fotografie poukazují na to, že se na trupu lodi objevila devět metrů dlouhá tmavá skvrna. Ta byla způsobena požárem, který vypukl v uhelném skladu dřív, než Titanic vůbec opustil loděnici v Belfastu. Nové studie uvádějí, že oheň pokřivil ocel trupu natolik, že ji do značné míry oslabil, přičemž k oslabení došlo právě v místech, kde ledovec zasáhl loď. Dle novináře se mohlo celému neštěstí předejít, neboť následky požáru byly majiteli společnosti dobře známy. Ten je ale nechal narychlo skrýt ze strachu, aby nedošlo k dalšímu opoždění první plavby, které by bylo pro společnost zničující. Před vyplutím tak byla loď spálenou částí natočena k moři, tudíž si žádný cestující ani zvídavý novinář nemohl ničeho všimnout. A Titanic pomalu mizí.

Text: Petr Smejkal

Tento článek najdete v těchto speciálech
Reklama
Reklama