Krade se všude. I vraky pod mořskou hladinou

Vraky tří nizozemských lodí z druhé světové války záhadně zmizely ze dna Jávského moře.
Vrak sovětské lodi v estonských vodách
Vrak sovětské lodi v estonských vodách
CC BY-SA 4.0

reklama

Vraky lodí z druhé světové války se nejen objevují (jak je vidět v případě americké letadlové lodi USS Lexington), ale také záhadně mizí. Řeč je o třech nizozemských potopených válečných plavidlech, v nichž asi 100 kilometrů od břehů Indonésie od roku 1942 spočívaly ostatky 2220 obětí.

Šlo o vraky lehkých křižníků Hr. Ms. De Ruyter a Hr. Ms. Java a torpédoborce Hr. Ms. Kortenaer potopených v bitvě s Japonci na konci února 1942. Podle britského listu The Guardian existují obavy, že lodě byly tajně vytaženy z moře s cílem prodat kov z vraků. Pokud vás zajímá, jak dnes vypadají pozůstatky druhé světové války na mořském dně, podívejte se na dokument Vrakové útesy v pátek ve 20.00 na Prima ZOOM.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Vrakové útesy (1) - upoutávka

Vraky zmizely? Někdo je ukradl

Nizozemské ministerstvo obrany zahájilo mezinárodní vyšetřování, které má zmizení nizozemských lodí ze dna moře objasnit. Ministerstvo potvrdilo, že vraky dvou válečných lodí, které se potopily v roce 1942, jsou zcela pryč a chybí i značná část třetí lodě.

Vraky byly objeveny v neporušeném stavu v roce 2002 amatérskými potápěči. Nová expedice, která byla uspořádána k 75. výročí bitvy v Jávském moři, zjistila, že plavidla na místě již nejsou. Sonary ukázaly otisky vraků na mořském dně, plavidla sama ale již ne, napsal The Guardian.

Lehký křižník Hr. Ms. De Ruyter kotvící v Surabaji
Autor: Wikimedia Commons/volné dílo Lehký křižník Hr. Ms. De Ruyter kotvící v Surabaji

"Nizozemská vláda nemůže tvrdit, že je za to odpovědná indonéská vláda, protože nás Nizozemsko nikdy nepožádalo o ochranu těchto plavidel," uvedl Bambang Budi Utomo, ředitel Národního archeologického centra, které spadá pod indonéské ministerstvo vzdělání a kultury.

Klíčová námořní bitva

Všechny tři lodě se potopily během bitvy v Jávském moři, která skončila porážkou nizozemského, britského, amerického a australského námořnictva japonskou armádou v únoru 1942. Jednalo se o jednu z klíčových námořních bitev první fáze války v Tichomoří, jež vedla k japonské okupaci celé Nizozemské východní Indie.

V bojích zahynulo asi 2200 mužů včetně velitele svazu nizozemského kontradmirála Karla Doormana a potopená plavidla byla následně prohlášena za válečný hrob.

Moře kolem Indonésie, Singapuru a Malajsie jsou pohřebištěm více než stovky lodí a ponorek potopených v průběhu války. Rozkrádání ocelových, hliníkových a mosazných částí plavidel se zde děje opakovaně. Členové jedné z rekreačních potápěčských škol v Malajsii uvedli, že lidé vydávající se za rybáře vraky lodí trhají výbušninami a poté si odnášejí kov z vraků.

Znovuobjevený Lexington

Na dně nedalekého Korálového moře se naproti tomu pátračům v čele s jedním ze zakladatelů Microsoftu Paulem Allenem podařilo na začátku března objevit zachovalý vrak americké letadlové lodi USS Lexington. Ta se potopila na začátku května v bitvě v Korálovém moři, když  se Spojenci snažili zabránit japonskému vylodění v Port Moresby na Nové Guineji. 

Posádka opouští hořící USS Lexington během bitvy v Korálovém moři 8. května 1942
Autor: Wikimedia Commons/U.S. Navy Posádka opouští hořící USS Lexington během bitvy v Korálovém moři 8. května 1942

Vrak lodi leží v hloubce tří kilometrů, loď šla ke dnu s 216 námořníky (přes 2000 se jich podařilo evakuovat) a 35 letadly na palubě.

Pokud vás zajímá, jak dnes vypadají pozůstatky druhé světové války na mořském dně, podívejte se na dokument Vrakové útesy v pátek ve 20.00 na Prima ZOOM.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama