VIDEO: Německá řízená střela V1 přistála v novozélandském Marlborough

Za normálních okolností by Hitlerova "zázračná zbraň", střela V1, neměla šanci přeletět oceán. Přesto přistála na Novém Zélandu.
Přistávající německá střela V1
Přistávající německá střela V1
archiv

reklama

Německá letounová střela V-1 (z německého Vergeltungswaffe, česky odvetná zbraň), byla poháněná pulzačním motorem a řízená jednoduchým autopilotem. Používal ji Wehrmacht během druhé světové války a jednalo se o první hromadně používanou střelu s plochou dráhou letu na světě.

Střela V1 před startem
Autor: BundesarchivBild 146-1973-029A-24A / Lysiak / CC-BY-SA 3.0 Střela V1 před startem

V1 - Hitlerova tajná zbraň

Když se v květnu roku 1942 začalo pracovat na tomto tajném projektu, málokdo tušil, že už v prosinci téhož roku vzlétne první prototyp. Malý celokovový středoplošník s trupem ve tvaru doutníku byl poháněn pulzačním reaktivním motorem o délce 3,6 m. 

Střela startovala z 55 m dlouhého katapultu, který jí udělil letovou rychlost 320 km/h. Následně motor urychlil střelu na rychlost 540–565 km/h, při níž se pohybovala ve výšce 300–2000 m bez manévrování k cíli. Malá vrtule na přídi střely měřila délku letu a po překonání její plánované délky došlo k uzavření přívodu paliva a zablokování kormidel. Následné vysunutí spoilerů ji přivedlo do pádové rychlosti a střela zamířila k zemi. Exploze nastala poté, co zapalovač vznítil 820–845 kg výbušniny. První ostré střely byly odpáleny z francouzských a holandských pláží, z Belgie jich měli Němci odpálit 2448.

Podívejte se na repliku V1:

V1 na Novém Zélandu

Dolet střely stačil na bombardování Londýna, ale rozhodně by nestačil na let k Novému Zélandu. Přesto i "Kiviové" jak se Novozélenďanům přezdívá, měli šanci vidět, jak střela vypadala. O co přišli, byl pád a následná exploze, neboď V1 se k nebi vznesla v rámci leteckého dne pořádaném Omaka Aviation Heritage Museum. Podívejte se sami, o jak elegantní stroj se jednalo - nadšenci vyrobili zmenšenou kopii střely, ovšem dovedli její let ne k pádu, ale k přistání.

Text: Topi Pigula

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama