8. září 2019 06:00

VIDEO: Německá řízená střela V1 přistála v novozélandském Marlborough

Za normálních okolností by Hitlerova "zázračná zbraň", střela V1, neměla šanci přeletět oceán. Přesto přistála na Novém Zélandu.

Německá letounová střela V-1 (z německého Vergeltungswaffe, česky odvetná zbraň), byla poháněná pulzačním motorem a řízená jednoduchým autopilotem. Používal ji Wehrmacht během druhé světové války a jednalo se o první hromadně používanou střelu s plochou dráhou letu na světě.

V1 - Hitlerova tajná zbraň

Když se v květnu roku 1942 začalo pracovat na tomto tajném projektu, málokdo tušil, že už v prosinci téhož roku vzlétne první prototyp. Malý celokovový středoplošník s trupem ve tvaru doutníku byl poháněn pulzačním reaktivním motorem o délce 3,6 m.

Střela startovala z 55 m dlouhého katapultu, který jí udělil letovou rychlost 320 km/h. Následně motor urychlil střelu na rychlost 540–565 km/h, při níž se pohybovala ve výšce 300–2000 m bez manévrování k cíli. Malá vrtule na přídi střely měřila délku letu a po překonání její plánované délky došlo k uzavření přívodu paliva a zablokování kormidel. Následné vysunutí spoilerů ji přivedlo do pádové rychlosti a střela zamířila k zemi. Exploze nastala poté, co zapalovač vznítil 820–845 kg výbušniny. První ostré střely byly odpáleny z francouzských a holandských pláží, z Belgie jich měli Němci odpálit 2448.

Podívejte se na repliku V1:

Dolet střely stačil na bombardování Londýna, ale rozhodně by nestačil na let k Novému Zélandu. Přesto i "Kiviové" jak se Novozélenďanům přezdívá, měli šanci vidět, jak střela vypadala. O co přišli, byl pád a následná exploze, neboď V1 se k nebi vznesla v rámci leteckého dne pořádaném Omaka Aviation Heritage Museum. Podívejte se sami, o jak elegantní stroj se jednalo - nadšenci vyrobili zmenšenou kopii střely, ovšem dovedli její let ne k pádu, ale k přistání.

Text: Topi Pigula

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom