Evropa má problém: roku 2030 budou dvě třetiny žen obézních! Proč?

Alarmující. Evropské ženy tloustnou – a podle vědců ze Světové zdravotnické organizace (WHO) tloustnou zatím nevídaným tempem. Podle expertů nás čeká krize, která bude stát stovky miliard…
Obézní ženy mají větší problémy než obézní muži
Obézní ženy mají větší problémy než obézní muži
Thinkstock

reklama

Obezita aktuálně sužuje přes 2 miliardy lidí po celém světě. To znamená, že každý druhý dospělý a každé páté dítě trpí nadváhou nebo obezitou!

WHO tvrdí, že na vině je nejvíc současný životní styl, který je založen především na posedávání a následném polehávání. Vědci upozorňují, že třeba ve Velké Británii bude za 15 let obézních 74 procent mužů a 64 procent žen.

Obezita přináší mnoho problémů, nejen sociálních (je prokázáno, že obézní lidé si hůř shánějí práci), ale především zdravotních. Těmi nejzávažnějšími jsou rakovina, cukrovka a srdeční problémy… U žen se tyto problémy od obezity odvíjejí bohužel častěji než u mužů.

Nejobéznější? Irsko vs. Nizozemí 

Zemí, kterou obezita bude trápit nejvíc, se stane roku 2030 Irsko – tam bude obézní prakticky 100 procent populace! Z 53 analyzovaných zemí ubude tlouštíků jen v jediném evropském státě, a to v Nizozemí. Tamní populace jediná zeštíhlí, podle expertů především díky zdravému životnímu stylu a hlavně v této zemi velmi rozšířené cyklistice.

Hubení zůstanou jen Holanďané. A hádejte proč...
Autor: profimedia.com Hubení zůstanou jen Holanďané. A hádejte proč...

A co Češi? U nás problém nemá být tak zásadní, ale stejně se nás dotkne; v roce 2030 bude u nás obézních víc než třetina lidí. V České republice má být v roce 2030 žen s nadváhou 64 procent, přičemž v roce 2010 to bylo o deset procent méně. Podíl obézních Češek údajně vzroste z 23 procent v roce 2010 na 37 procent o 20 let později.

Českých mužů s nadváhou bylo v roce 2010 69 procent a o 20 let později to má být 79 procent. Podíl obézních mužů má ve stejném období vzrůst z 22 na 36 procent.

Ženy mají problém

Nijak to nehodnotíme, ale konstatujeme to jako fakt: podle řady sociologických studií se ženy s nadváhou a obezitou potýkají s diskriminací výrazně více než muži. Shodli se na tom například němečtí vědci z Lipska, kteří hodnotili v metastudii výsledky 27 prací o ženské a mužské nadváze.

Nejčastějším projevem nadváhy u žen bývají pravidelné deprese a také snižování společenského postavení – štíhlost je v současné společnosti typickým projevem úspěchu, zatímco tloušťka je stigmatizována jako neúspěch. U mužů to takhle jednoduše nefunguje – i velmi obézní muži bývají pokládáni za velmi úspěšné.

Obezita aktuálně sužuje přes 2 miliardy lidí po celém světě.
Autor: Pixabay Obezita aktuálně sužuje přes 2 miliardy lidí po celém světě.

Zaplatí to stát – takže my všichni

Podle expertů je největším problém finanční stránka věci. Zatím není obézních tolik, aby se vyplatilo systémově problému předcházet – lacinější je řešit následky. Jakmile se ale procento obézních ve společnosti zvýší, budeme muset přístup změnit – ale to už bude pozdě…

Televizní proměna Tlouštíků

Trvalým řešením problémů s nadváhou, obezitou i nutnou změnou životního stylu se od 26. března na Primě bude zabývat nový pořad s názvem Tlouštíci. Tým renomovaných odborníků v unikátním projektu nabízí jedinečný koncept hubnutí a~zdravé změny životního stylu.

reklama

reklama