Neandrtálci neměli šanci. Zabily je jejich vlastní oči

Nová teorie našla překvapivou příčinu vyhynutí neandrtálců. Údajně za to mohly jejich příliš velké oči.
FOTO: Thinkstock
FOTO: Thinkstock

reklama

Neandrtálci možná vyhynuli kvůli tomu, že měli příliš velké oči. Na zpracování zrakových vjemů tak museli využívat větší část mozku než moderní člověk Homo sapiens, který se mohl věnovat i abstraktnějšímu myšlení, což mu umožnilo přežít dobu ledovou. Vyplývá to alespoň z výzkumu britských vědců, o němž informovala BBC.

Odborníci srovnáním lebek 13 neandrtálců a 32 moderních lidí zjistili, že první skupina měla v průměru o šest milimetrů větší oční důlky. I když se to nemusí zdát moc, umožnilo to neandrtálcům lepší vidění v dlouhých a temných nocích tehdejší Evropy. Zároveň to však podle Eiluned Pearceové z Oxfordské univerzity vyžadovalo zapojení velké části mozku.

Naproti tomu Homo sapiens neviděl tak dobře, ale mohl větší část svého mozku využít pro jinou činnost, například výrobu teplejšího oblečení nebo vytváření širších společenských skupin, což mu pomohlo přežít.

Nebyl čas na přizpůsobení

Podle vědců, kteří svou studii publikovali v odborném časopise Proceedings of the Royal Society B Journal, měli neandrtálci větší oči, protože přišli do Evropy z Afriky dříve a měli tak větší čas přizpůsobit se zdejšímu podnebí a s ním souvisejícímu menšímu množství slunečního svitu. Naopak lidé, kteří zůstali v Africe, takovou adaptaci nepotřebovali.

Neandrtálci (Homo neanderthalensis) se poprvé objevili asi před 400 000 lety a obývali rozsáhlá území sahající od dnešní Británie na západě až po Sibiř na východě. Jsou blízkými příbuznými člověka, který žil v Evropě přibližně od doby před 250 000 lety. Neandrtálci vyhynuli asi před 28 000 lety. Nových teorií o jejich vyhynutí a příbuznosti s člověkem bylo v poslední době možná až příliš:

Zdroj: ČTK

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama