Neandertálci vynalézali, naši předkové jim kradli

Neandertálci mohli mít vyspělejší nástroje, než vědci předpokládali.
FOTO: Thinkstock
FOTO: Thinkstock

reklama

Propracované nástroje na zpracovávání kůže, které vědci našli v jeskyni ve Francii, mohou být prvním důkazem, že neandertálci měli mnohem vyspělejší nástroje z kostí než předci moderního člověka.

Čtyři fragmenty kostěných nástrojů k ohlazování kůží našli vědci na dvou sousedních nalezištích v jihozápadní Francii. Datování radiouhlíkovou metodou stanovilo, že nástroje objevené v Pech-de-l'Azé a Abri Peyrony jsou zhruba 50 000 let staré, uvedli vědci ve studii zveřejněné v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

To z nich činí nejstarší známé kostěné nástroje v Evropě, které byly vyrobeny a používány mnohem dříve, než před zhruba 40 000 let nahradili neandertálce předci dnešního člověka, dodali vědci.

FOTO: Thinkstock

Neandrtálci neměli šanci. Zabily je jejich vlastní oči

Neandertálci jsou známější používáním kamenných nástrojů a mnozí archeologové věřili, že s kostěnými nástroji je seznámil až Homo sapiens. A jakkoli nejnovější nálezy zatím nejsou zcela průkazné, mohou vést k odlišnému způsobu uvažování o tom, která skupina používala kostěné nástroje ke zpracovávání kůži a kdy.

Možná neandertálci sami přišli s tímto nápadem, uvedl vedoucí studie Shannon McPherron z Ústavu evoluční antropologie Maxe Plancka v německém Lipsku. "Prozatím tyto kostěné nástroje z těchto dvou nalezišť jsou nejlepšími kousky důkazů, jaké máme, že si neandertálci vyvíjeli vlastní technologii, která byla dříve spojována jen s moderním člověkem," dodal.

Vědci nicméně nemohou vyloučit ani možnost, že Homo sapiens vstoupil do Evropy dříve, než se dosud myslelo, a předal tuto technologii neandertálcům. Nalezené artefakty se ovšem našly na místech, kde se zatím důkazy jiných kultur objevit nepodařilo.

ČTK

FOTO: Thinkstock

Sex s neandertálci: Křížili se naši předkové s jinými druhy, nebo ne?

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama