Čisté prostředí před rakovinou nechrání. Měli ji už neandrtálci

Rakovina je stará jak lidstvo samo, ukázala kost neandrtálce.
FOTO: Thinkstock
FOTO: Thinkstock

reklama

Rakovina je nemoc stará jak lidstvo samo a nejde tedy o civilizační chorobu, jak se někdy tvrdí. Ukázal to nedávný nález žebra patřícího člověku neandrtálskému, žijícímu před více než 120 000 lety. Kost byla s dalšími ostatky objevena v mělké jeskyni v Chorvatsku. Informovali o tom vědci v odborném časopise PLOS One.

Nález se stal nejstarším důkazem kostního nádoru v lidském těle od té doby, co byly stopy nemoci zjištěny na jiných ostatcích ze starověkého Egypta, starých tisíc až 4000 let.

Fosilizovaná kost byla nalezena ve významném archeologickém nalezišti s téměř 900 lidskými kostmi uloženými spolu s kamennými nástroji. Kromě žebra zasaženého rakovinou nebyly nalezeny další kosterní ostatky daného jednotlivce, takže nelze zjistit, jaké měla nemoc celkové dopady.

Mnohem hlubší spojitost?

"Ukazuje to, že život v relativně neznečištěném prostředí ještě nemusí nutně chránit před rakovinou, i když jste neandrtálcem žijícím před 120 000 lety," řekl podle BBC vedoucí týmu výzkumníků z Kansaské univerzity David Frayer.

V Kolumbii se přemnožili hroši. Může za to drogový baron

"Někteří lidé si myslí, že rakovina je nemoc pouze moderní, ale je tu důkaz z kostí, zkamenělin a mumií, že je stará vlastně mnoho tisíc let. Takže tento objev není zcela překvapující, i když takové nálezy jsou velmi vzácné. Pomáhá to ale osvětlit složitou historii rakoviny u člověka a našich dávných příbuzných," dodala mluvčí britského ústavu pro výzkum rakoviny Kat Arneyová.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama