Kokain za 53 milionů dolarů objeven díky mořské želvě

Mezinárodní zločin hledá v oblasti distribuce tvrdých drob nejnemožnější cesty, jak dostat svůj kontraband k uživatelům. Jedna zásilku ale prozradila želva.
Kokain!  Stačí málo
Kokain! Stačí málo
Pixabay

reklama

Kokain

Co je kokain zač, bylo vysvětleno mnohokrát, takže jen krátce. Kokain, též benzoylmethylekgonin, je bílá, mikrokrystalická látka rozšířená především jako droga, která se získává z jihoamerického keře jménem rudodřev koka (Erythroxylon coca). Pokud byste ho chtěli vidět na vlastní oči, není nutno jezdit do Kolumbie, stačí vyrazit do botanické zahrady v Troji, roste kousek od jezírka ve skleníku Fata Morgana. Obsahová látka, tropanový alkaloid, slouží jako základ pro výrobu kokainu, který účinkuje jako silné stimulancium a lokální anestetikum tím, že blokuje proud sodíku v nervových vláknech. Dobře zabalené balíky kokainu se dají přepravovat i pod vodou. Jednou z technik bylo balíky vléci pod vodou a v případě kontroly stačilo přeříznout vlečné lano a důkazy zmizely na mořském dně.

Zabavené balíky kokainu
Autor: pixabay.com Zabavené balíky kokainu

Nešťastná želva

V rámci velké mezinárodní akce Operation Martill, v jejímž průběhu bylo zabaveno 6755 kilogramů kokainu a 6,35 kilogramů marihuany, byla na misi vyslána i Thetis, loď pobřežní stráže. Během akce narazila na „pole“ odpadu, v němž plavala mořská želva. A měla evidentní problém. Byla zamotaná do šňůr a jediný způsob, jak ji osvobodit, spočíval ve spuštění člunu a přeřezání lanek.

Želva chycená v balících s kokainem
Autor: U.S. Coast Guard Želva chycená v balících s kokainem

To, že se nejen želvy, ale i celá řada dalších mořských tvorů včetně kytovců chytí do rybářských sítí, je relativně běžná záležitost. Ale že by se mořská želva zamotala do lanek, kterými bylo k sobě spojeno 26 balíků s kokainem, to už je skutečná rarita. Celková váha kokainu byla 1800 liber, tedy 816, 5 kg, a v amerických médiích je jeho hodnota odhadnuta na 53 milionů dolarů. Přepočteno na koruny by to při dnešním kurzu činilo 1 209 990 000 korun.

Text: Topi Pigula

Smrtelně levný kokain

Kolumbie má velký problém - turisté do této země jezdí za kokainem

reklama

reklama