Geologové zemětřesení v Nepálu předpověděli! Jak dobře o něm věděli?

Celý Himálaj následkem zemětřesení z roku 2015 poklesl o 10 metrů!
Zemětřesení v Nepálu
Zemětřesení v Nepálu

reklama

V nepálské metropoli Káthmándú se jen pár dnů před silným zemětřesením z 25. dubna 2015 konala za účasti světových seismologů a další expertů konference, jejímž cílem bylo zjistit, jak připravit chudý Nepál na hrozící zemětřesení. Experti věděli, že jde o závod s časem, ale netušili prý, kdy zemětřesení udeří. "Bylo to, jako když čekáte, že se naplní noční můra," řekl britskému listu The Telegraph vedoucí katedry geologie na Cambridgeské univerzitě James Jackson.

"Z fyzikálního a geologického hlediska pak nastalo přesně to, čeho jsme se obávali," dodal. Nečekal prý ale, že katastrofa nastane tak brzy. Mohutné zemětřesení o síle 7,8 stupně udeřilo už v sobotu 25. dubna 2015, zabilo přes 8000 lidí a rozsévalo zkázu. "Kráčel jsem oblastí, kde bylo později zemětřesení, a tehdy jsem si myslel, že to místo bude mít velké problémy," říká Jackson.

Proč jde o rizikovou oblast?

Zemětřesení v Nepálu se vědci dlouho obávali, nejen kvůli poloze tohoto horského státu na hranici dvou tektonických desek, ale také kvůli místním životním podmínkám. Situaci zhoršuje i místní dědické právo. Zákon udává, že nemovitost se dělí mezi všechny syny.

"To znamená, že budovy se dělí vertikálně mezi bratry a vznikají velmi vratké domy. V nich lidé potřebují více místa, takže nebezpečně přistavují patra," vysvětlil Jackson. Obyčejní lidé navíc podle něj nemají čas zabývat se přípravami na zemětřesení, protože mají spoustu jiných každodenních starostí.

Podle seismologa Davida Walda z amerického geologického ústavu USGS by zemětřesení stejné síly jako to, které nyní zasáhlo Nepál, zabilo například v Kalifornii deset až 30 lidí na milion obyvatel. V Nepálu je to 1000 a více, zatímco v některých částech Pákistánu, Indie, Íránu a Číny až 10 000. Je to dáno kvalitou budov a hustotou osídlení.

A vina člověka...

Následky zemětřesení jsou podle Jacksona dány spíše lidskou činností. "S výjimkou sesuvů půdy, které v tomto případě představují vážný problém, jsou to budovy, co zabíjejí, nikoli zemětřesení samo," řekl Jackson. Hlavním problémem v Asii je podle něj to, že lidé jsou koncentrováni na nebezpečných místech.

Káthmándú zažilo za posledních 205 let celkem pět velkých zemětřesení, včetně toho z roku 1934, při kterém zahynulo přes 8000 lidí. "Věděli, že mají problém, ale ten problém byl tak velký, že nevěděli, kde ho začít řešit," upozornil místní koordinátor organizace Geohazards International Hari Ghi. Tato organizace se zabývá prevencí následků zemětřesení po celém světě.

Kdyby...

Skupina jen dva týdny před zemětřesením dokončila zprávu o možných následcích zemětřesení v údolí Káthmándú, kde žije asi 1,5 milionu lidí a kde je jedna z největších hodnot hustoty obyvatelstva na světě. Zpráva říká, že riziko zemětřesení se v údolí výrazně zvýšilo. "Je také jasné, že další velké zemětřesení, které udeří poblíž údolí, si vyžádá velké ztráty na životech, škody na budovách a ekonomické potíže," varuje zpráva.

Katastrofální následky zemětřesení v Nepálu umocnilo i to, že v zemi dlouho neexistovaly žádné stavební předpisy a rychle se stavělo bez ohledu na možné zemětřesení. "Teď už stavební normy sice existují, ale nejsou dost kvalitní," řekl Hari Ghi.

ČTK

reklama

reklama