VIDEO: Co řeší letecká záchranka v Austrálii? Přece rybáře, žraloky a surfaře

Nový dokumentární seriál Letečtí záchranáři uvidíte každou neděli ve 21.10 na Primě ZOOM.
Australská letecká záchranná služba je nejstarší na světě
Australská letecká záchranná služba je nejstarší na světě
archiv Prima ZOOM

reklama

Útoky žraloků, velké přílivové vlny nebo třeba jen zatoulané děti – to všechno řeší posádky záchranářských vrtulníků na východě Austrálie. Ráj surfařů si už v roce 1973 vynutil zřízení vrtulníkové záchranky, která se tak stala nejdéle fungující leteckou záchrannou službou světa. Její žlutočervené vrtulníky mají na svém kontě přes 50 000 startů, mnohé z nich právě kvůli útokům žraloků nebo nehodám potápěčů. Dramatické případy australských leteckých záchranářů můžete sledovat v novém seriálu Letečtí záchranáři na Primě PLAY.

 

Westpac Life Saver Rescue Helicopter Service skutečně začínala v roce 1973 jako soukromá nezisková organizace pomáhající hlavně surfařům, kteří se ocitli v nouzi. V nejlidnatějším australském státě Novém Jižním Walesu (s metropolí Sydney) je dnes v provozu devět vrtulníků typu Bell 412SP, Kawasaki BK117 nebo Aérospatiale AS.365N-2 Dauphin. V březnu 2017 otevře Nový Jižní Wales už šestou vrtulníkovou základnu v Belmontu v severní části státu v hodnotě 5,5 milionu australských dolarů.

Tady se můžete podívat, jak vypadá vnitřek záchranářského vrtulníku Kawasaki BK117. Kromě pilota jsou v něm dva záchranáři, stroj může letět rychlostí 280 km/h a jeho akční rádius je 540 kilometrů.

První dva díly dokumentu Letečtí záchranáři uvidíte na Primě PLAY.

(mih)

reklama

reklama