Špičkoví zabijáci pravěku allosauři lovili ve smečkách. Potkat byste je opravdu nechtěli

Co bylo před tyranosaurem? Zemi ovládali ceratosauři – aspoň do doby, než nenarazili na něco mnohem většího a chytřejšího…
Předchodcem tyranosaura byl allosaurus
Předchodcem tyranosaura byl allosaurus
Wikimedia Commons

reklama

Ceratosaurus po 20 milionů let stál na vrcholku potravní pyramidy. Nové výzkumy ale zjišťují, že se tento superpredátor postupem doby sám stal kořistí lovce dvakrát tak velkého – obřího allosaura. Ten byl postrachem jurského období dávno před tím, než se objevil Tyranosaurus rex.

Nebezpečný svět dinosaurů můžete prozkoumat v dokumentu Jurské bojiště dnes ve 20.00 na Prima ZOOM.

Naleziště poblíž Cañon City v americkém Coloradu uchovávalo kostry deseti druhů různých dinosaurů, většinou býložravců. Jedno však bylo zvláštní – kostry byly rozervané a většina kostí scházela. Paleontologové také na mnoha kostech zaregistrovali velké množství šrámů.

Když svět patřil ceratosaurům

Mezi kostmi býložravců se objevila i téměř kompletní kostra obřího predátora ceratosaura (Ceratosaurus nasicornis). Tehdy běžný predátor měřil 7 metrů na výšku, ale oproti pozdějším dinosaurům, jako byl Tyranosaurus rex, byl menší. Od ostatních predátorů své i pozdější doby se lišil i v jiných detailech: Jako jediný masožravec měl roh na čenichu a také měl na předních nohou čtyři prsty. Ostatní dinosauři měli prsty tři. Jako zbraň používal především čelisti a zuby.

Allosaurus v celé své kráse
Autor: Dinopark Allosaurus v celé své kráse

V období jury před více než 150 miliony lety ceratosaurus vynikal jako vrcholný predátor. Byl zřejmě velmi úspěšný – kromě rozšíření v oblasti dnešních Skalistých hor v Severní Americe (kde ovšem byla v té době rozlehlá nížinatá planina protkaná množstvím řek) víme i o nálezech z Evropy (Španělsko a Portgalsko). Jeho blízcí příbuzní žili v Jižní Americe a podle některých stop zřejmě žil i v Africe.

Ceratosaurus měl sice ostré zuby, ale ty nebyly uzpůsobené k tomu, aby rozkously kost. Mohl mít tedy na svědomí šrámy nalezené na kostech z paleontologického naleziště poblíž Cañon City? Odborníci tvrdí, že ne.

Inteligentní allosaurus

Hlavním podezřelým je vrcholný predátor svrchní jury, obávaný allosaurus (Allosaurus fragilis). Měl silné čelisti s ostrými zuby a na předních končetinách drápy, které se hodily k trhání. Byl mnohem větší než ceratosaurus a žil ve smečce. To bylo příznačné pro býložravce, ale do té doby méně běžné u predátorů. Na rozdíl od ceratosaura byl allosaurus inteligentní tvor schopný tvořit strategie. Bylo to nejrozvinutější zvíře jury.

Právě allosaurus se zřejmě postaral o pradávné pohřebiště dinosaurů v Coloradu. Podle paleontologů překvapil dvojici ceratosaurů lovících býložravé dinosaury a jednoho z nich v souboji zabil. Sám ale nakonec zraněním podlehl a rozmnožil tak sbírku koster u Cañon City.

Nebezpečný svět dinosaurů můžete prozkoumat v dokumentu Jurské bojiště dnes ve 20.00 na Prima ZOOM.

Jurské bojiště (6) - upoutávka
Jurské bojiště (6) - upoutávka

reklama

reklama