Způsobí příští obří pandemii velbloudi? Je to čím dál pravděpodobnější...

Proč zrovna velbloudi? A jak souvisí s pandémií?
Velbloud v poušti
Velbloud v poušti
Thinkstock

reklama

Výzkum rakouských vědců posílil teorii, že smrtící koronavir MERS se přenáší na člověka z velblouda, uvedla před časem agentura AFP. Tento virus se v posledních letech objevil na Blízkém východě a nejvíce obětí, nejméně 105, si vyžádal v Saúdské Arábii. Úmrtí na MERS hlásily také Spojené arabské emiráty a Egypt.

Tým odborníků na viry z Vídně dospěl k závěru, že koronaviry MERS byly zjištěny u některých velbloudů chovaných v Ománu a že tyto viry se velmi podobají těm, které nakazily lidi. Z celkově 76 zkoumaných velbloudů na různých místech Ománu se koronaviry MERS našly u pěti zvířat.

Druhý SARS

Symptomy koronaviru MERS (Middle East Respiratory Syndrome) u člověka se srovnávají s onemocněním SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), které v roce 2003 usmrtilo na 800 lidí. MERS vypukl v minulých letech na Blízkém východě a na rozdíl od SARS k jeho symptomům patří kromě dýchacích obtíží i selhání ledvin.

Již jedna americká studie usuzovala, že by nákazu mohli šířit velbloudi, což ale saúdskoarabské úřady vždy popíraly. Hypotézu o velbloudech nicméně podpořil fakt, že loni v listopadu byl koronavirus MERS poprvé zjištěn u velblouda v Saúdské Arábii a později také v Kataru. Autoři rakouské studie soudí, že jejich výzkum v Ománu tuto teorii prokázal.

ČTK

FOTO: Canadian Museum of Nature in Ontario

Pravěký velbloud byl gigant. Nežil v pouštích, ale v Kanadě

reklama

reklama