Známe místo, kde vznikl AIDS. Mají pravdu konspirační teorie?

Pandemie nemoci AIDS začala podle vědců před sto lety v Kinshase.
Konspirace o AIDS
Konspirace o AIDS

reklama

Pandemie nemoci AIDS, kterou se už na celém světě nakazilo přes 75 milionů lidí, začala nejspíše po roce 1920 v konžské metropoli Kinshase. K tomuto závěru dospěli vědci, kteří zkoumali genetický původ viru HIV, jež nemoc způsobuje.

K rychlému rozšíření choroby podle nich přispěly historické okolnosti: zejména rychlý růst populace a megalomanský projekt tehdejší belgické koloniální správy na stavbu železniční sítě.

Tým odborníků z univerzit v anglickém Oxfordu a belgické Lovani zveřejnil své závěry v odborném časopise Science. Experti se snažili vytvořit jakýsi rodokmen viru HIV, aby vystopovali, odkud se vzal. Zkoumali přitom jeho genetický kód a nejrůznější mutace.

Kdo za to může?

"V dnešních genech najdete otisk historie, zanechala v nich prostřednictvím mutací svoje stopy, které se nedají odstranit," vysvětlil pro server BBC profesor Oliver Pybus z Oxfordské univerzity, který byl jedním z vedoucích výzkumu. Právě díky pečlivé analýze mutací viru došli vědci k tomu, kdy a kde se virus s největší pravděpodobností začal poprvé šířit.

Virem HIV se dosud nakazilo 75 milionů lidí, nejméně 25 milionů jich nakonec nemoci podlehlo. V současnosti je nakažených 35 milionů, velká většina z nich žije v chudých a rozvojových zemích a nejhůře postiženou oblastí je subsaharská Afrika. Virus HIV se podle nich rozmohl zejména ve 20. letech v konžské metropoli Kinshasa, která se tehdy jmenovala Léopoldville. Tam se v té době kvůli stavbě železniční sítě stahovaly miliony dělníků a převaha mužů znamenala i rozkvět obchodu se sexem. Čerstvě nakažení se pak díky snadno dostupné dopravě vraceli do svých domovských vesnic, kde šířili nemoc dál. V dalších desetiletích tak pandemie postupně zasáhla další oblasti Konga a pak i další africké země.

Toto zjištění mimo jiné spolehlivě vyvrací všechny konspirační teorie, které se snažily tvrdit, že za vznik AIDS může americká vláda nebo nějaká skupina iluminátů. Tyto teorie tvrdily, že původ nemoci leží v 70. letech 20. století – což samozřejmě není možné, když už existovala o půl století dříve...

ČTK

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

KGB

Tajné války: KGB chtěla hodit epidemii AIDS na CIA

reklama

reklama