Zabíjí marihuana? Kontroverzní případy naznačují, že by mohla

Vědci v Německu popsali úmrtí, ke kterým mohla přispět marihuana.
Zabíjí marihuana?
Zabíjí marihuana?

reklama

Němečtí vědci popsali dva případy úmrtí, ke kterým zřejmě přispělo užití marihuany. Oba muži ale trpěli skrytými zdravotními problémy. V noci na dnešek o tom informovala agentura AP. U této měkké drogy doposud není znám jediný případ smrtelného předávkování.

"Podle našich informací jsou toto první případy možné smrtelné intoxikace marihuanou, u kterých bylo provedeno plné posmrtné šetření," uvedli vědci z německých univerzit v Düsseldorfu a Frankfurtu nad Mohanem.

Oba muži ve věku 23 a 28 let, jejichž zdravotní stav navenek nevykazoval žádné potíže, zemřeli náhle po kouření marihuany. Pitva ale prokázala, že mladší z mužů měl vážné a nezjištěné srdeční problémy, starší se pak potýkal s následky nadměrné konzumace alkoholu a užívání amfetaminu a kokainu. Tyto zdravotní problémy pak ve spojení se známými účinky marihuany, tedy za určitých podmínek zvýšením srdečního tepu a krevního tlaku, mohly vyvolat srdeční komplikace.

Studie se věnovala úmrtí 15 lidí v letech 2011 a 2012. U zbývajících 13 lidí stanovili vědci jako příčinu smrti jiné faktory než marihuanu.

Benno Hartung, který je jedním z autorů studie, považuje obě zmíněná úmrtí za vzácné a ojedinělé případy. Odborníci i tak dospěli k závěru, že ačkoli marihuana není mimořádně toxická a její účinky jsou krátkodobé, lidé s kardiovaskulárními problémy by tuto drogu užívat neměli.

ČTK

Mohlo by vás zajímat:

Kouření marihuany

Kouříte českou marihuanu? Hrozí vám schizofrenie – a opravdu hodně

Zlaté cihly

Co všechno je nad zlato? Platina i drogy...

Droga kat

Kát a betel: Drogy, které ničí svět víc než heroin

FOTO: Wikimedia Commons

I vy užíváte povzbuzující drogy! Seznam, který vás přesvědčí

reklama

reklama