16. dubna 2020 13:00

Za módou vysokých podpatků hledejte chlapa. A krále k tomu

Bolí vás záda a nosíte vysoké podpatky? A stojí vám to za to?

Švec Lestage

Sloužit králi může být na jednu stranu privilegium nesoucí kromě lesku slávy i lesk zlaťáků. Na stranu druhou je to jisté riziko, protože když král upadne v nemilost... může se u lidu rázem stát nepopulární i jeho švec. Nicholas Lestage se stal osobním ševcem francouzského krále Ludvíka XIV., který se stal králem už jako coby čtyřletý chlapec v roce 1643, po smrti svého otce. Korunován byl ovšem až 7. června 1654. Byl to právě on, kdo do světa módy dostal vysoké podpatky.

Tento typ bot navrhoval a vyráběl pro svého krále, jemuž se to nejen líbilo, ale zároveň si tak kompenzoval svůj menší vzrůst. Král si vzal boty na podpatcích jako součást svého image, což dokazují jeho portréty. Jeho boty musí být ze vzácných a samozřejmě mimořádně drahých materiálů, ke kterým patří třeba orientální hedvábí. Samotné boty jsou vyšívané nebo zdobené výjevy ze slavných bitev. V jeho dílně bývalo někdy až několik desítek pomocníků, ostatně královu „módu“ přejal nejeden ze šlechticů. Král se tak stal, řečeno dnešním žargonem, imagemaker.

Bylo by nespravedlivé, kdyby veškerou slávu slízl francouzský švec, neboť vysoké podpatky se objevily už v dávnověkém Egyptě, nicméně nezískaly si takovou popularitu, aby přetrvaly. Přece jen pro písek či ztvrdlou hlínu či chůzi po březích Nilu nebyly tou nejvhodnější obuví. Ve starověkém Řecku i Římě se vysoké podpatky objevovaly na jevišti při divadelních hrách.

Pro módu se musí trpět

Kdybyste si (milé ženy) měly odpovědět na otázku, čemu dáte přednost – zdali bolesti kolen a zad, nebo vypadat elegantně na veřejnosti, co byste odpověděly? Tato hypotetická otázka má racionální jádro. I když obecné klišé zní „zdraví především“, tak mnohé ženy dávají přednost nošení vysokých podpatků, a to i přes dnes už všeobecně známé negativní zdravotní důsledky. Mnohým to dodává sebevědomí, kompenzuje malou výšku anebo se jen cítí svůdněji a atraktivněji. Jenže... něco na těch „dlouhých nohách“ bude, když tato móda vydržela už 35 dekád bez ohledu na fakt, že nikdy neposkytne takový komfort chůze (o běhu ani nemluvě) jako boty ploché či sportovní. Ty totiž na rozdíl od vysokých podpatků nezkracují Achillovu šlachu. Ta se totiž při chůzi po špičkách ocitá v nepřirozené poloze. Máte-li deset vteřin čas, můžete si zkusit malý test, jak na tom s „achilovkami“. Sedněte si na paty, tedy do sedu, kterému se říká na „bobek“. Cítíte tlak či vůbec nejde dosednout? Pokud nosíte vysoké podpatky, tak máte tip na viníka tohoto stavu.

Přiznejme, že nošení vysokých podpatků klade na tělo extrémní nároky. Tím, jak se těžiště při „stání na špičkách“ přesouvá dopředu, má žena snahu tělo vyrovnávat nakláněním se dozadu a tím trpí nejen kolena a kyčle, ale hlavně záda.

V pornografických filmech jsou vysoké podpatky v podstatě podmínkou. Nejedná se ani tak o výšku jako o formování nohou a hýždí. Při některých scénách jsou boty na vysokém podpatku to poslední, do čeho zůstane herečka „oblečená“.

Text: Topi Pigula

Pokud vás zajímá doba Ludvíka XIV., podívejte se na seriál Versailles, který běží každý víkend na Prima LOVE ve 22.00.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom