Výročí 7. 8. 1908 – zrodila se venuše. Tedy nezrodila, ale byla nalezena

Umění prehistorických vnadných venuší má dneska výročí.
Willendorfská venuše
Willendorfská venuše
Foto: Topi Pigula

reklama

Zrození venuše

Takzvaná Willendorfská venuše, která byla nalezena 7. srpna 1908 při stavbě železnice nedaleko Křemže v Dolním Rakousku, patří k nejstarším dosud objeveným uměleckým zobrazením lidské postavy. Stáří 11 centimetrů vysoké paleolitické vápencové sošky je odhadováno na 25 000 let. Jejím současným domovem je vídeňské Přírodně-historické muzeum.

O něco starší i cennější než rakouská venuše je její moravská varianta – slavná Věstonická venuše, která byla objevena v roce 1925 (datovaná je do období 29 000 až 25 000 let před naším letopočtem). A podle nejnovějších poznatků je možné, že z Moravy pochází i Willendorfská venuše, která byla patrně vyrobena z kamene ze Stránské skály v Brně.

Obdobné figurky, hlavně sošky žen, takzvané venuše, ze starší doby kamenné se našly také ve Francii, Německu, Itálii, na Ukrajině, v Rusku nebo na Slovensku. Nejstarší dosud objevené zpodobnění lidské postavy na světě – Švábskou venuši – vytvořil pravěký umělec asi před 35 000 až 40 000 lety. Z Moravy pochází i další významný nález – Landecká (též Petřkovická) venuše stará asi 23 000 let.

ČTK

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama