29. března 2022 12:15

Putinův otec fyzicky trpěl. Komunisté ho podezřívali ze zběhnutí, ženu chránil před hladem

Otec Vladimira Putina byl tichým, ale rázným mužem. Za druhé světové války zažil nejhorší období ruských dějin a sám si odnesl fyzické i mentální šrámy.

Vladimir Putin vzpomíná v knize Putin z první ruky na svého otce slovy: „Můj otec byl tichý muž.“ Zároveň však uznává, že byl muž rázný, který si uměl prosadit svou. Vladimir Spiridonovič Putin se narodil 23. února 1911 v Petrohradě a ve stejném městě o 88 let později i zemřel. Vojenskou službu si v mládí odsloužil u ponorkového vojska, nicméně do víru 2. světové války nastoupil jako dobrovolník.

Kromě současného prezidenta měl ještě další dva syny, Viktora a Alberta, oba ale v dětství zemřeli. Podle dnes už neověřitelných informací zachránil svou ženu od smrti hladem tím, že jí coby voják dával v Petrohradě (tehdy přejmenovaném na Leningrad) své příděly jídla. Ostatně vyhladovění nebylo v tehdy obléhaném městě nic výjimečného. Obležení Leningradu je dodnes považované za největší vojenskou invazi v dějinách a nacisté tehdy zavedli blokádu, která trvala neskutečných 872 dnů.

Hrůzy Leningradu

Obyvatelé trpěli hlady i zimou. Mezi místními se šířily nemoci a neobvyklý nebyl kvůli nouzi ani kanibalismus. Není divu, že Putinův otec o svých válečných prožitcích nemluvil a syn ho označil za málomluvného. Jedním z parametrů postraumatického syndromu ostatně je, že voják odmítá mluvit o svých dramatických prožitcích. Nevzpomíná si na ně, nesděluje je ani v rodině. Děti a vnuci tak jen vědí, že tatínek či dědeček zažil nějaké trauma.

Totéž platí i v případě Putinova otce, který byl v bitvě o Něvský pětník těžce zraněn na nohách a skončil v kritickém stavu v lazaretu. A ačkoli přežil, své zranění končetin po zásahu granátem nikdy pořádně nedoléčil a do konce života kulhal. Zranění mu navíc doživotně způsobovalo fyzickou bolest.

Otec budoucího prezidenta byl komunista a zároveň člen přepadových jednotek NKVD. V knihách Putin z první ruky a Vzestup a vláda Vladimira Putina se objevuje stejná historka o tom, jak se Němci pronásledovaný Vladimír Spiridonovič ukryl v bažině a než bezprostřední nebezpečí pominulo, dýchal pod vodou dutým stéblem vystrčeným nad hladinu. Přestože většina jeho skupiny nepřežila, jemu se podařilo dostat zpět mezi své. Dnes už se neví jak, faktem ale zůstává, že i on se stal objektem vyšetřování, zda se nepokusil zběhnout. Naštěstí pro něj se mu podařilo dokázat, že nezradil.

Synova prezidentství se nedožil

Po válce Vladimir Spiridonovič Putin opustil armádu a našel uplatnění v továrně na železniční vagóny. Současný ruský prezident se otci a jeho manželce Mariji narodil až v jejich 41 letech, což vedlo mimo jiné ke spekulacím, že byl adoptovaný. Mladý Putin nevyrůstal v blahobytu. Jeho matka brala částečné úvazky a peníze nosila domů z úklidů či vrátnic, kde pomáhala. V pětiposchoďovém domě musela rodina sdílet kuchyň i toaletu.

Navzdory skutečnosti, že Putinův otec válčil s nacisty, svému synovi vštěpoval, že nenávist vůči celému národu není řešením. To jeho syna mělo vést k zájmu o němčinu, což ho po přijetí do KGB dostalo až k pozici agenta v Drážďanech, kde později zažil i pád Berlínské zdi.

Putinův otec se největší slávy svého syna nedožil. Zemřel totiž 2. srpna 1999, tedy necelých 5 měsíců před tím, než Vladimir Putin převzal prezidentský úřad po odstupujícím Borisi Jelcinovi.

Zdroj: Nina Gevorkjanová, Alexander Kolesnikov & Nina Timakovová: Putin z první ruky

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom