Podívejte se na stovky let stará tajemství, která vydává tající Sibiř

Mamuti, nosorožci a další prehistorická zvířata se díky tání věčně zmrzlé sibiřské půdy dostávají na světlo.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Na tenkém ledě - lovci fosilií

reklama

Obrovské krátery a rokle plné bahna se začaly objevovat na Sibiři poté, co globální oteplení zasáhlo i tuto část světa. Na vině je odtávání věčně zmrzlé půdy – permafrostu. Když se zpevňující led změní v bahno, propadají se oblasti dlouhé i stovky metrů, které ještě donedávna byly bezpečnou zónou.

Pohřbení nosorožci

Sibiř je oblastí, kde do poslední chvíle přežívali srstnatí mamuti i nosorožci a kde se dodnes dají najít nejen jejich kosti, ale i celá zachovalá těla. Ilegální těžbě mamutoviny se tak na Sibiři věnuje čím dál víc dobrodruhů a moderních zlatokopů.

Kostra mamuta v německém muzeu
Autor: AP Kostra mamuta v německém muzeu

Co kost, to důkaz

Muži brodící se bahnem s lopatami hledají prehistorické kosti či v lepším případě mamutí kly. Mamutovina je extrémně ceněná a na černém trhu jí klasická čínská medicína stále přisuzuje až zázračné účinky.

Obrovské kosti prehistorických zvířat jsou fyzickými důkazy evolučních dějů. Cenné jsou nejen pro domorodé léčitele, ale i paleobiology, kteří zjišťují, co v dané obasti žilo, či evoluční biology, kteří ve fosiliích hledají příbuzenské vazby mezi vyhynulou a současnou faunou.

Věčně zmrzlé půdě končí její věčnost a začíná tát
Autor: iStock Věčně zmrzlé půdě končí její věčnost a začíná tát

Sibiř taje

Rozmrzání permafrostu s sebou nese propadání mostů i silnic, změnu koryt řek a uvolňování skleníkových plynů, které doposud byly pevně zamrzlé pod zemí. S takovými důsledky nikdo nepočítal a jediný, kdo z toho má užitek, jsou lovci fosilií. Ti s lopatou v ruce dobývají důkazy o životě, které byly i sto tisíc let konzervovány mrazem a ukryté pod zemí.

Dokument Na tenkém ledě najdete online na Prima ZOOM.

reklama

reklama