21. října 2022 14:38

Putin rozjel v Dubrovce krvavý masakr teroristů. Krutě obětoval přes 100 rukojmí

21. října 2002 ruské protiteroristické síly zachraňovaly rukojmí způsobem, který zavinil přes 100 úmrtí nevinných. Zákrok proti teroristům připomínal popravu.

Když se dne 21. října 2002 vydalo necelých tisíc lidí na zcela vyprodané představení Nord-Ost v moskevském divadle Dubrovka, nikdo netušil, že se sami ocitnou uprostřed absurdního dramatu. Uprostřed prvního dějství populárního muzikálu se ozvala střelba, která neměla s představením nic společného. Divadlo obsadilo zhruba 40 čečenských teroristů, kteří vzali 850 návštěvníků divadla jako rukojmí. Než získali kontrolu nad situací, povedlo se několika desítkám lidí utéct.

Reakce na agresi Ruska

Akce byla reakcí na druhou čečenskou válku a agresi ruských vojsk v Čečensku. Prezident Putin se útokem v srdci vlastní země dostal do svízelné situace. Rozhodně neměl v úmyslu nechat teroristy, aby ničili jeho geopolitické plány v Čečensku, ale pokud by došlo k povraždění rukojmí, otřáslo by to jeho pozicí na domácí frontě.

Mezi teroristy, kteří se snažili zabránit ataku speciálních sil rozmístěním výbušnin po budově, bylo mnoho manželek zabitých čečenských bojovníků. Pro svůj černý oděv získaly přezdívku černé vdovy. Téměř okamžitě se rozběhlo vyjednávání a jedním z kroků bylo propuštění některých rukojmích. Šlo například o těhotné ženy, muslimy a lidi nemající ruské občanství – teroristé zřejmě nechtěli riskovat konflikt s jinou zemí. Jednou z podmínek probíhajícího vyjednávání byla i účast známých osobností jako Borise Němcova či Anny Politkovské. Oba byli posléze v Rusku zavražděni – Němcov byl politický konkurent Putina a Politkovská novinářka kriticky píšící o Putinově režimu.

Poprava spících teroristů

Během vyjednávání se horečně připravoval plán na záchranu nevinných. Akci nešlo provést hrubou silou, protože černé vdovy byly připraveny zabíjet, zatímco muži by se bránili pronikajícím vojákům speciálních jednotek. Samy na sobě měly sebevražedné vesty nadité trhavinou. Proto prezident Putin schválil použití plynu, jehož přesné složení není dodnes podrobně známé, ale nejspíše se jednalo o derivát fentatylu, který je mnohonásobně silnější než morfin.

Akce začala 56 hodin po přepadení divadla. Plyn proudící skrz ventilaci začal uspávat jak černé vdovy, tak rukojmí. Zároveň do budovy vnikli ozbrojenci speciálních sil. Bohužel složení plynu nebylo jen omamující, ale smrtící. Na otravu zemřelo 129 nevinných lidí. Vojáci mezitím postříleli jak bránící se teroristy, tak ty, kteří byli pod vlivem plynu v bezvědomí. V zásadě se tak jednalo o popravu bez soudu. Žádný z teroristů neopustil divadlo živý a Rusko se tak vyhnulo soudu, který by získal mezinárodní ohlas a strhl by pozornost k rusko-čečenské válce. Další stovky rukojmí mají po napadení plynem trvalé zdravotní následky.

Zdroj: History / BBC

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom