14. září 2017 12:15

V Hrádku nad Nisou na Liberecku byla osada už před 3000 lety

Liberecko bylo osídleno už v mladší době bronzové.

Příhraniční Hrádek nad Nisou na Liberecku byl obývaný už před více než 3000 až 3500 lety, v mladší době bronzové. Naznačují to nálezy, které objevili archeologové nedávno v průmyslové zóně. Novináře o nich dnes informoval archeolog Severočeského muzea v Liberci Petr Brestovanský. "Je to senzace," řekl.

Vzácný objev se podařil při archeologickém průzkumu území, kde bude nová továrna. To, že byl Hrádek obývaný už 1000 až 1500 let před Kristem naznačoval nález z roku 2010. Na sousedním poli se tehdy našly tři střepy z doby bronzové. "Na základě toho jsme dělali letos průzkum a udělali více než kilometr sond," uvedl Brestovanský. Objevit se díky tomu podařilo kolem 125 odpadních jam se střepy. "Ve více než než polovině jam byl materiál, který je datován mladší dobou bronzovou," dodal.

Osadu o velikosti minimálně 100 krát 100 metrů mají podle něj nyní potvrzenou řádově tisíci střepy. Archeologům se podařilo najít i kůlové jamky. "Bohužel nebyla ta lokalita tak krásně zachovaná, jako máme třeba na Turnovsku. Kůlových jamek nebylo tolik, abychom seskládali půdorys nějakého domku. To znamená, že tam byly jen části domků," uvedl archeolog.

Hrádek byl ale možná obýván ještě dříve, v mladší době kamenné. Naznačuje to nález z Českého ráje. Před dvěma lety archeologové u Turnova objevili pozůstatky po dílně z pátého tisíciletí před našim letopočtem. "V dílně se vyráběly nástroje z pazourku, který se donášel z okolí Hrádku nad Nisou," řekl tehdy ČTK archeolog Muzea Českého ráje v Turnově Jan Prostředník.

Osada z doby bronzové není jediným letošním význačným nálezem archeologického průzkumu v Hrádku. Při kopání v centru města pod bývalou pekárnou objevili archeologové lidské kostry ze středověku, hřbitovní zeď a tři a půl metru hlubokou kruhovou jámu, zřejmě jde o nedokončenou studnu ze 14. století.

ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom