12. dubna 2022 03:15

Zajímavosti o potopení Titanicu: Kdo předpověděl zkázu největší lodi a kolik lidí zemřelo ještě před vyplutím?

Myslíte si, že vás informace o slavném Titanicu již nemohou překvapit? To byste se divili...

Titanic byl a stále zůstává zdrojem neuvěřitelných lidských příběhů, podivností i kuriozit. Ty následující patří mezi nejzajímavější.

1. Zkázu Titanicu předpověděla kniha

Celých 14 let před tím, než Titanic klesl na dno oceánu, publikoval začínající autor Morgan Robertson knihu nazvanou Marnost aneb Ztroskotání Titána. Podobnost jejího děje se skutečnými událostmi okolo Titanicu je neuvěřitelně znepokojující. Loď jménem Titán je považovaná za nepotopitelnou, je podobně obrovská jako Titanic a po srážce s ledovcem zmizí pod hladinou. A teď se podržte. Zmizí pod ní rovněž v dubnu a stejně jako skutečná loď snů má jen zákonem požadovaný počet záchranných člunů.

Autora samozřejmě po skutečné katastrofě mnozí považovali za jasnovidce, on ale tvrdil, že příběh vznikl díky neobvykle širokému rozsahu vědomostí k tématu. Což byla zřejmě pravda. Zajímavostí je, že hned v následujícím románu o ponorkách Robertson poprvé pojmenoval periskop a na základě jeho díla vznikl i snímek Modrá laguna.

2. Úmrtí ještě před katastrofou

Lidé nezemřeli jen v oceánu, ale i při stavbě obřího plavidla, na které se podílely asi tři tisíce dělníků a podle záznamů během ní došlo k téměř 250 zraněním. Ke smrti vedly dvě nehody přímo při konstrukci základů lodi a dalších šest dělníků zemřelo při stavebních pracích na palubě.

Je však nutné říct, že zatímco dnešním kontrolorům bezpečnosti práce by hrůzou vypadl notes z ruky, v době stavby Titanicu byly statistiky úmrtí a zranění u takto monstrózního projektu považovány za velice slušné.

3. Převlékání mužů za ženy

Ohledně tragédie Titanicu se často vypráví historka, že se někteří muži převlékali za ženy, aby dostali místo v jednom ze záchranných člunů. Některým mužům tato obvinění znepříjemnila celý život a jeden kvůli nim dokonce spáchal sebevraždu. Přitom jsou pravděpodobně všechna vymyšlená.

V jednom případě mělo toto obvinění hodně kuriózní dopad. Z nošení dámských šatů totiž Dickinsona Bishopa nařkla jeho vlastní manželka. Došlo k tomu během rozvodového řízení a nutno říct, že si muž možná o problémy koledoval, protože údajně hodně pil a svou ženu fyzicky týral. Manželka Helen obvinění použila u soudu jako důkaz špatného charakteru svého chotě a rozvodové řízení dopadlo v její prospěch.

4. Dvě vany na až 1 000 pasažérů

Známý film Titanic s Kate Winslet a Leonardem DiCapriem třetí třídu na Titanicu vykreslil ještě celkem krásně. A je pravda, že byly její prostory mnohem lepší než na jakékoli předchozí lodi. Přesto nešlo o žádnou hitparádu, neboť se zde nacházelo mezi 700 až 1 000 pasažéry.

Pro všechny tyto lidi byly k dispozici pouhé 2 vany. Ano, čtete správně. Dvě. Člověk si skoro říká, proč se s něčím takovým projektant vůbec namáhal. A to v první třídě měli dokonce bazén.

5. Inspirace pro megahit i propagandu

O potopení Titanicu existují snad stovky různých kulturních děl. Úplně první film o zkáze lodi ovšem vznikl pouhopouhý měsíc po tragédii. Jmenoval se Zachráněna z Titanicu a byl němý. Hlavní roli si v něm zahrála jedna z přeživších, herečka Dorothy Gibson, a dokonce v něm měla na sobě i šaty, ve kterých byla během svého dramatického boje o přežití skutečně oblečená. Film byl vcelku úspěšný, bohužel se však nedochoval, neboť jediná známá kopie shořela při požáru.

Nejznámější adaptací tragické události je pochopitelně snímek Jamese Camerona z roku 1997, který za své nepopiratelné kvality získal 11 Oscarů, po kterých se režisér prohlásil za „krále světa“. Ještě aby ne, když byl jeho projekt s rozpočtem 200 milionů dolarů na svou dobu nejdražším v historii a při započtení inflace stál dokonce o 10 milionů dolarů více než Titanic samotný. Navzdory pošklebovačům pak film dodnes utržil přes 2,2 miliardy dolarů (více než 40 miliard korun).

Tragédie dokonce využili i nacisté a natočili svou vlastní propagandistickou verzi Titanicu, na které nešetřili a filmovou kulisu pak použili jako zařízení pro vězně.

6. Zamčený dalekohled

O přesných příčinách nehody Titanicu se dodnes spekuluje. Je ale jasné, že příčin bylo víc. Jednou z těch méně známých mohl být i fakt, že dalekohledy, které ledovcová hlídka používala, byly osudové noci zamčené ve skříňce. Na poslední chvíli vyměněný druhý lodní důstojník od ní zapomněl svému náhradníkovi předat klíče. Frederik Fleet a Reginald Lee se tak museli spolehnout jen na svůj vlastní zrak a všichni víme, jaký byl výsledek takového snažení. Vzhledem ke klidné noci se o ledovec netříštila voda a hlídka nedokázala nebezpečí zpozorovat včas.

Zmíněný klíček se nakonec objevil, nicméně až velmi dlouho poté, co byl opravdu potřeba. V roce 2010 se totiž dražil v aukci. Kupující za něj zaplatil víc než 130 tisíc dolarů, tedy v přepočtu necelé tři miliony korun.

Frederick Fleet, který ledovec spatřil jako první, nakonec tragédii přežil. V roce 1965 však po smrti manželky spáchal sebevraždu. Posmrtně se stal obětí neznámého vtipálka, který během 100. výročí tragédie odstranil ceremoniální věnec z jeho náhrobku a místo něj na kámen položil dalekohled a lístek s nápisem, že se omlouvá za zpoždění.

7. Osudný ledovec loď označkovala

Nikdo nedokáže s jistotou určit, zda je ledovec na obrázku skutečně onou osudnou kupou ledu, která stála za potopením Titanicu. Fotograf na lodi SS Prinz Adalbet, která jej v oblasti potkala jen několik hodin po zkáze Titanicu, si ale všiml nejen značného poškození ledovce, ale také červené barvy, která na něm zůstala.

Fotografie z roku 1912 jsou samozřejmě černobílé, takže mu to budeme muset věřit. Proč by ale jinak plýtval na nějaký náhodný ledovec filmem, notabene když o katastrofě v té době ještě vůbec nevěděl?

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom