Stovky pterosauřích vajec prozrazují další tajemství létajících plazů

Přišla bouře a zlikvidovala kolonii pterosaurů. Objevena byla až po desítkách milionů let.
Pterosauři byli první létající obratlovci
Pterosauři byli první létající obratlovci
http://pixabay.com

reklama

Vzpomínáte na Ikrany, živoucí dopravní prostředky ve velkofilmu Avatar? Ne náhodou jsou (až na to peří) podobni pterosaurům, vyhynulým druhohorním plazům, kteří byli zároveň byli prvními obratlovci v historii Země schopní aktivního letu. Ten jim umožňovala křídla tvořená kožovitou blánou, napjatou mezi tělem a prodlouženým čtvrtým prstem. Aktivními letci se pak stali až ptáci a následně netopýři. Pterosauři žili stejně jako jim fylogeneticky příbuzní dinosauři od svrchního triasu (zhruba před 220 miliony let) až do konce křídy před 66 miliony let.

Ikran létající kolem Pandory - jasný odkaz na pterosaury
Autor: 20th Century Fox Ikran létající kolem Pandory - jasný odkaz na pterosaury

Pterosauři a jejich vejce

Pterosauři byli vskutku podivuhodnými plazy a jejich hmotnost v případě některých druhů činila kolem 130–250 kilogramů. To je dost na to, aby se odlepili od země klasickým letem, takže často hnízdili na útesech a vzlétali skokem dolů. Pterosauři jsou v hledáčku paleozoologů už dlouho, ale jejich vejce byla nalezena až na samém sklonku 20. století. Paleontolog Xiaolin Wang z Chinese Academy of Sciences nyní učinil fenomenální objev – nalezl lokalitu s několika stovkami zachovalých pterosauřích vajec. Objev popsaný v prestižním odborném časopise Science popisuje nejen vejce, ale i 16 zachovalých embryí. „Počítačové tomografické skenování, osteohistologie a mikropreparace odhalují, že některé kosti postrádají rozsáhlou osifikaci později nedovyvinutých embryí, což naznačuje, že mláďata by nebyla schopna letu. Geologický kontext, který zahrnuje alespoň čtyři úrovně embryí a vajec, naznačuje, že došlo ke vzácné situaci, kdy hnízdní kolonii zastihla prudká bouře,“ píší autoři studie v Science.

Je dokonce znám konkrétní druh pterosaura – jedná se Hamipterus tianshanensis z pozdní křídy (geologické období zvané křída probíhalo před 66–145 miliony lety), jenž žil v koloniích podobně jako například dnešní terejové.

Text: Topi Pigula

reklama

reklama