9. ledna 2022 06:55

Lidé užívali tabák o 9 000 let dříve, než se dosud myslelo. Tehdy ho však nekouřili

Nový vědecký objev výrazně mění naše znalosti o historii tabáku, který se postupně stal nedílnou součástí lidské ekonomiky.

Tabák přišel do Evropy až poté, co Kolumbus objevil Ameriku. Nové archeologické důkazy ale ukazují, že tabakismus Evropanů je jen novým kouskem historie užívání této rostliny. V Americe sloužil tabák lidem tisíce let před Kolumbovým příjezdem.

Pleistocenní tabakisté

Prestižní vědecký magazín Nature Human Behavior uveřejnil studii, v níž se píše: „Vykopávky v lokalitě Wishbone, zaměřené na aktivity raných obyvatel pouštního západu Severní Ameriky, odkryly v ohništi důkazy o užívání tabáku lidmi přibližně před 12 300 lety, tedy o 9 000 let dříve, než bylo dříve zdokumentováno.“ V sedimentech pouštní oblasti Great Salt Lake v Utahu nalezli vědci kromě tisíců úlomků kostí a kamenných nástrojů i čtyři semena zuhelnatělého tabáku. Ohniště, které používali lovci a sběrači žijící na sklonku pleistocénu, posunulo naše znalosti o používání tabáku hluboko do minulosti. Zatím nejstarším důkazem nikotinismu byl nález 3 000 let staré dýmky nalezené v Alabamě.

Nález ohořelých semen nenaznačuje, jak byl tabák využíván, ale vědci se domnívají, že stonky či listy byly žvýkány, nejspíš za účelem získání opojných stavů. „Lidé byli v minulosti nejlepšími botaniky a po příjezdu do Ameriky rychle identifikovali omamné hodnoty tabáku,“ říká vedoucí archeologického výzkumu Daron Duke z Far Western Anthropological Research Group.

Tabák je s lidskou historií silně spojen a má největší sociální a ekonomický dopad ze všech omamných látek, které lidstvo používá. Tabák byl rovněž řadou kultur považovaný za posvátný a byl užíván pro ceremoniální i léčebné účely. Při kolonizaci Ameriky rostlina v podstatě řídila tamní koloniální ekonomiku a expanzi Evropanů po Severní Americe.

Otroci tabáku

Po kolonizaci kontinentu bělochy a dovozu otroků z Afriky se stal z pěstování tabáku extrémně výnosný průmysl. Majitelé otroků a tabákových plantáží byli důležitými figurami na politické šachovnici společnosti. Na „tabákovém otroctví“ byla postavena část ekonomiky amerického jihu a dodnes je pěstování tabáku prosperující ekonomické odvětví. V současnosti však nejsou největším celosvětovým vývozcem tabáku USA. Podle statistiky z roku 2019 je to Čína následovaná Indií, Brazílií a Zimbabwe.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom