Stála za vynálezem piva žena? Myšlenkový experiment postavený na archeologických důkazech tvrdí, že ano

V Česku není populárnějšího nápoje než pivo. Ale pivo z Čech nepochází a kdo ví, třeba první sládek ani nebyl muž.
Žena stála u zrodu piva.
Žena stála u zrodu piva.
pixabay.com

reklama

Oblast mezi Eufratem a Tigridem je místem vzniku velkých civilizací. Již v 7. tisíciletí před n. l. zde vznikaly městské státy i celé říše, které musely být z něčeho živy. Sumeřané i Asyřané, Babyloňané i Akkadové pěstovali obilí, jedli obilné kaše a pili pivo. To všechno jsou archeologicky doložená fakta.

Za vším hledej ženu?

Ženy byly „ochránkyně domácího krbu“ a jednou z jejich povinností byla příprava jídla. A podobně jako v dnešních domácnostech se tu a tam něco zkazilo, navíc tehdejší domácnosti nebyly vybaveny ledničkami a potraviny nacpané konzervanty.

Žena a pivo, není to krása?
Autor: Topi Pigula Žena a pivo, není to krása?

William Cullen v knize věnované historii piva v Americe, která ale logicky obsahuje i zmínky o nejstarších pivních začátcích, se zmiňuje o tom, že ženy v oblasti Blízkého východu byly zodpovědné za domácí vaření piva a zásoby chleba, což spolu z hlediska vstupních surovin úzce souvisí. Vynález piva nebyl pravděpodobně žádný sofistikovaný dlouhodobý proces. V zásadě se nabízejí dvě možné varianty.

Teorie prvá – zapomenutá mísa

Do některé z nádob v nichž se ukrývala obilná kaše pronikla vlhkost, klidně mohla být zapomenuta na zápraží a napršelo do ní. A směs se rozkvasila. Žena spořivá ale nechtěla o potraviny přijít a tak se rozhodla kvasící produkt převařit, čímž mohl vzniknout opojný nápoj, jenž se následně mohl začít připravovat zcela cíleně.

Pivovar u Kozlíka, Kladno
Autor: Topi Pigula Pivovar u Kozlíka, Kladno

Teorie druhá – chléb pro staré nemocné

Dnes v době mixérů nám podobná praxe může přijít nechutná, ale v minulosti bylo předžvýkávání potravy nebo namočení chleba do vody, aby se rozmočil a mohli ho konzumovat i staří a nemocní, běžnou praxí. Takto předpřipravená směs mohla opět zkvasit a změnit se v opojný nápoj. Faktem je, že ať to bylo tak či onak, vždy to někdo musel ochutnat a popsat účinky.

Není pivo jako pivo. Toto jsou piva z pivovaru na zámku v ostravské čtvrti Zábřeh
Autor: Topi Pigula Není pivo jako pivo. Toto jsou piva z pivovaru na zámku v ostravské čtvrti Zábřeh

Sumerské pivo Kaš

Podle některých archeologů stála právě výroba piva za rozšířením pěstování ječmene, což nakonec po dlouhé době vyústilo v samostatné kultivary pivovarského ječmene. Už v Chammurapiho zákoníku jsou pasáže věnované pivu. A nejen v něm. V básni datované kolem roku 1800 př. n. l. je zmiňované pivo, tehdy nazvané kaš.

Objev kvašení sladu umožnil vznik různých druhů piva navzájem se lišících barvou a hlavně chutí. Odborníci se domnívají, že už zhruba 3000 let před naším letopočtem bylo pití piva běžnou součástí blízkovýchodní civizace. 

 

Novodobí "Starci na chmelu"
Autor: Topi Pigula Novodobí "Starci na chmelu"

Pivo jako mužská záležitost?

Prostá lidská logika napovídá, že ženy musely mít na vzniku piva svůj podíl. A dost možná, ten nejzásadnější. To, že se pivo následně stalo doménou mužů už je jiný příběh nad kterým by se mohli zamyslet psychologové. Co muže k pivu tak přitahuje, že se s něj stala ne sice výhradně, ale převážně mužská záležitost? Ostatně i sládků je násobně víc, než sládkových, tedy více mužských než ženských elementů.

Je velmi pravděpodobné, že vznik piva byl spíše věcí náhody, než promyšleného plánování. Nicméně dnes je z výroby piva tradice, obrovský byznys, pracovní příležitost pro miliony lidí a na druhé straně sebou nese i všechna rizika alkoholismu. Pivem to totiž poměrně často začíná...

Jak pivo změnilo svět

Dějiny jednoho z nejpopulárnějších nápojů světa můžete zábavnou formou poznat v novém dokumentárním seriálui Jak pivo změnilo svět. Prima ZOOM vysílá premiérové díly vždy v úterý ve 20.00, v repríze je můžete vidět v pátek po 13. hodině.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Jak pivo změnilo svět (1) - upoutávka

reklama

reklama