29. června 2020 12:00

Stála za vynálezem piva žena? Myšlenkový experiment postavený na archeologických důkazech tvrdí, že ano

V Česku není populárnějšího nápoje než pivo. Ale pivo z Čech nepochází a kdo ví, třeba první sládek ani nebyl muž.

Oblast mezi Eufratem a Tigridem je místem vzniku velkých civilizací. Již v 7. tisíciletí před n. l. zde vznikaly městské státy i celé říše, které musely být z něčeho živy. Sumeřané i Asyřané, Babyloňané i Akkadové pěstovali obilí, jedli obilné kaše a pili pivo. To všechno jsou archeologicky doložená fakta.

Za vším hledej ženu?

Ženy byly „ochránkyně domácího krbu“ a jednou z jejich povinností byla příprava jídla. A podobně jako v dnešních domácnostech se tu a tam něco zkazilo, navíc tehdejší domácnosti nebyly vybaveny ledničkami a potraviny nacpané konzervanty.

William Cullen v knize věnované historii piva v Americe, která ale logicky obsahuje i zmínky o nejstarších pivních začátcích, se zmiňuje o tom, že ženy v oblasti Blízkého východu byly zodpovědné za domácí vaření piva a zásoby chleba, což spolu z hlediska vstupních surovin úzce souvisí. Vynález piva nebyl pravděpodobně žádný sofistikovaný dlouhodobý proces. V zásadě se nabízejí dvě možné varianty.

Teorie prvá – zapomenutá mísa

Do některé z nádob v nichž se ukrývala obilná kaše pronikla vlhkost, klidně mohla být zapomenuta na zápraží a napršelo do ní. A směs se rozkvasila. Žena spořivá ale nechtěla o potraviny přijít a tak se rozhodla kvasící produkt převařit, čímž mohl vzniknout opojný nápoj, jenž se následně mohl začít připravovat zcela cíleně.

Teorie druhá – chléb pro staré nemocné

Dnes v době mixérů nám podobná praxe může přijít nechutná, ale v minulosti bylo předžvýkávání potravy nebo namočení chleba do vody, aby se rozmočil a mohli ho konzumovat i staří a nemocní, běžnou praxí. Takto předpřipravená směs mohla opět zkvasit a změnit se v opojný nápoj. Faktem je, že ať to bylo tak či onak, vždy to někdo musel ochutnat a popsat účinky.

Sumerské pivo Kaš

Podle některých archeologů stála právě výroba piva za rozšířením pěstování ječmene, což nakonec po dlouhé době vyústilo v samostatné kultivary pivovarského ječmene. Už v Chammurapiho zákoníku jsou pasáže věnované pivu. A nejen v něm. V básni datované kolem roku 1800 př. n. l. je zmiňované pivo, tehdy nazvané kaš.

Objev kvašení sladu umožnil vznik různých druhů piva navzájem se lišících barvou a hlavně chutí. Odborníci se domnívají, že už zhruba 3000 let před naším letopočtem bylo pití piva běžnou součástí blízkovýchodní civizace.

Pivo jako mužská záležitost?

Prostá lidská logika napovídá, že ženy musely mít na vzniku piva svůj podíl. A dost možná, ten nejzásadnější. To, že se pivo následně stalo doménou mužů už je jiný příběh nad kterým by se mohli zamyslet psychologové. Co muže k pivu tak přitahuje, že se s něj stala ne sice výhradně, ale převážně mužská záležitost? Ostatně i sládků je násobně víc, než sládkových, tedy více mužských než ženských elementů.

Je velmi pravděpodobné, že vznik piva byl spíše věcí náhody, než promyšleného plánování. Nicméně dnes je z výroby piva tradice, obrovský byznys, pracovní příležitost pro miliony lidí a na druhé straně sebou nese i všechna rizika alkoholismu. Pivem to totiž poměrně často začíná...

Jak pivo změnilo svět

Dějiny jednoho z nejpopulárnějších nápojů světa můžete zábavnou formou poznat v novém dokumentárním seriálui Jak pivo změnilo svět. Prima ZOOM vysílá premiérové díly vždy v úterý ve 20.00, v repríze je můžete vidět v pátek po 13. hodině.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom