Samovi synové: Byl David Berkowitz členem satanistické sekty? Odhalení novináře ukazují, že nemohl zabíjet sám

Newyorská policie sice roky tvrdí, že sériový vrah David Berkowitz nebyl členem žádné sekty. Celoživotní práce investigativního novináře Maury Terryho však naznačuje opak.
Investigativní novinář odkryl zajímavé okolnosti známých vražd
Investigativní novinář odkryl zajímavé okolnosti známých vražd
Getty Images / iStock

reklama

Vražedná série Davida Berkowitze, který si říkal Samův syn, trvala od léta 1976 do podzimu 1977 a má oficiálně jen jediného pachatele. Na rozdíl od policie však existují i lidé, kteří nejsou přesvědčení, že Berkowitz jednal zcela sám a bez napojení na další pachatele či chcete-li komplice.

Nesedící popisy svědků

Investigativního novináře Maury Terryho, který celý případ fascinovaně sledoval, zarazily první výpovědi některých přeživších. Část jich totiž útočníka popsala jako vysokého blonďáka, což Berkowitz rozhodně není a nebyl. Terry se proto rozhodl případem zabývat podrobněji a začal tam, kde se ostatní novináři zastavili: u Berkowitzovy původní historky, že mu vraždit poručil sousedův démonický pes Harvey obsahující duši jakéhosi 6 000 let starého Sama.

Terry se rozhodl prověřit rodinu Berkowitzova souseda Sama Carra, který dotyčného psa vlastnil. A zjistil, že jak Carr, tak jeho synové Michael a John jsou členy stejného satanistického kultu, který inspiroval i notoricky známého vraha Charlese Mansona. Terry krom toho v Berkowitzových dopisech policii našel narážku, která podezřele připomínala přezdívku obou bratrů Carrových.

A co víc, jeden z Carrových synů, John Carr, na rozdíl od Berkowitze přesně seděl na popis blonďatého a vysokého střelce, který uvedli někteří přeživší svědci vrahova řádění. Terry proto nakonec došel k závěru, že Berkowitz skutečně na svědomí všechny incidenty nemá a v několika případech střílel právě jeden ze sourozenců Carrových. Jednat měli na základě své zvrácené víry se snahou přinést do ulic New Yorku strach a společenský rozklad.

Policisté novinářův názor nesdílejí

Novinář samozřejmě o všem informoval newyorskou policii, detektivům ale jeho teorie přišla příliš konspirační a nepředložil pro ni prý dost důkazů. To ovšem Maury Terryho nijak neodradilo a vyšetřování okolností vražd Samova syna zasvětil celý život a jednu knihu. Podpořily ho v tom nejen rodiny obětí, ale i třeba přeživší Carl Denaro, kterého útočník postřelil. 

V 90. letech dostal Terry možnost Berkowitze ve vězení vyzpovídat a odsouzený vrah tehdy spoluúčast bratrů Carrových na incidentech přiznal, oba byli ovšem v té době už mrtví: John se zastřelil a Michael nepřežil autonehodu.

Berkowitz v interview uvedl, že sám zabil jen tři ze šesti obětí. Řekl také, že od roku 1975 byl členem satanistické sekty a že členové této sekty se na každém z útoků nějak podíleli – plánováním, výběrem obětí, hlídkováním… odmítl je ale jmenovat, neboť by prý ohrozil svou rodinu.

Byl novinář případem posedlý?

Je ale také potřeba říct, že Terry interview vedl poměrně agresivně a nepříliš nestranně; Berkowitze víceméně naváděl na odpovědi, které jeho teorie o satanistickém kultu potvrzovaly a veškeré důkazy, které pro svá tvrzení předložil, policisté dokázali celkem snadno rozcupovat jako nedostatečné.

Maury Terry zemřel v roce 2015 na srdeční zástavu, jeho celoživotní práce na případu ale inspirovala mnohé další tvůrce i novináře. Je tedy otázkou, jestli se některému z nich podaří nalézt nové důkazy o tom, že Berkowitz osamoceně nejednal.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama