Na Titanicu neumírali jen lidé. Mezi oběťmi a přeživšími byli i psi

Když se mluví o tragickém potopení Titanicu, mluví se především o lidských životech. Na palubě však byli i domácí mazlíčci.
Na Titanicu umírali i domácí mazlíčci
Na Titanicu umírali i domácí mazlíčci
20th Century Fox / iStock

reklama

Zkáza Titanicu stála život více než 1 500 pasažérů. Mezi oběťmi však nebyli pouze lidé, ale i domácí mazlíčci, kteří se na palubu dostali se svými milionářskými majiteli. Pojďme se podívat na jejich osudy.

Zvířata boháčů

Ačkoli se na Titanicu vyskytovaly paluby pro bohaté i chudé, domácí zvířata si s sebou na palubu mohli vzít pouze příslušníci vyšší sociální vrsty. A když mluvíme o vyšší vrstvě, máme tím na mysli dolarové milionáře, neboť ti si mohli dovolit salonní kajuty, které cenově sahaly až k 1 000 liber, které by dnes znamenaly s připočtením inflace sumu okolo milionu korun. Výměnou za tuto sumu však loď nabízela veškeré pohodlí a luxus, včetně psích bud pro čtyřnohé domácí mazlíčky místní smetánky.

Přežila čtvrtina psů

Smithonian Magazine udává, že celkem bylo na palubě Titanicu ubytovaných 12 psů, z nichž se pouze třem podařilo katastrofický náraz Titanicu do ledovce a následné potopení v mrazivých vodách Atlantiku přežít. „Nejbohatší pes“ z tohoto tuctu bohužel nebyl mezi nimi.

Jednalo se o airedale teriéra jménem Kitty, který patřil obchodníku s pozemky Johnu Jacobu Astorovi, který stejně jako jeho pes zemřel během potopení lodě. Šťastnějším z milionářských psů byl naopak pekinéz Sun Yat-Sen vydavatelského magnáta Henryho S. Harpera, který spolu se svým páníčkem přežil a zemřel až o dalších 13 let později v roce 1925 na rakovinu. Harper samotný zemřel až v roce 1945 ve věku 79 let. 

Dalšími dvěma přeživšími byli maličcí a chlupatí pomeraniani. Ti skutečně nepatřili – na rozdíl od airedale teriérů – k loveckým plemenům. Naopak se perfektně hodili právě do zdobně načančaných salónků, neboť se jedná o typické gaučové psy. Fenka Lady patřila Elizabeth Rothschild, manželce oděváře Martina Rothschilda. Druhý pes náležel Margaret Bechstein Hays, která společně s ním unikla z potápějící se lodi na záchranném člunu číslo 7 a posléze se společně s matkou ujala dvou přeživších dětí, z nichž katastrofa učinila sirotky.

Jak mohli psi přežít? 

Pokud se vyznáte v plemenech psů, možná už jste uhodli důvody přežití trojice zmíněných psíků. Ano, jedná se o malá plemena, která nezabírala ve člunech mnoho místa a proto se do nich buď vešla vědomě, anebo se je podařilo do člunu propašovat. 

Ostatně existují i historky o majitelích, kteří své velké mazlíčky odkázané na smrt nedokázali opustit a raději ze záchranného člunu vyskočili zpět na palubu. Jednou z takových majitelek měla být dcera význačného právníka Ann Elizabeth Isham, která je jednou z pěti žen první třídy, jež na Titanicu přišly o život. Její tělo bylo nalezeno v ledové vodě s rukama zmrzlýma okolo milované dogy. 

Smrt v chladných vodách dále nalezla mimo jiné i plemena jako francouzský buldoček, čau-čau či rigel. Smutný osud zaoceánského plavidla je tudíž svázán nejen s lidskými oběťmi na životech, ale i skonem nevinných psích tváří.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama