První Evropané vypadali úplně jinak než my

Dokážete si představit kombinaci světlých očí a tmavé pleti? Dnes se jedná o velkou vzácnost, ovšem z překvapivých důvodů dává taková kombinace evolučně smysl. Jak vypadali naši předci?
Rekonstruovaný obličej Cheddar Mana. Kdysi jsme takhle vypadali asi všichni.
Rekonstruovaný obličej Cheddar Mana. Kdysi jsme takhle vypadali asi všichni.
profimedia.cz

reklama

Roku 1903 se archeologům podařil téměř zázračný objev. V Cheddarské rokli, která je mimochodem domovinou slavného sýru, se totiž našly lidské kosti staré téměř 15 tisíc let a především jedna téměř kompletně dochovaná kostra muže. Tu se podařilo odhadnout na stáří kolem necelých 10 tisíc let a vykazovala hned několik zvláštností. Jednak byla osamocená, což pro pohřbívání v době mezolitu rozhodně nebylo typické; tehdejší lidé byli nejčastěji umisťováni v hromadných hrobech po tuctech. Jenže tím zvláštnosti tohoto našeho předka zdaleka nekončí.

Specifika prvních lidí

„Jedná se sice pouze o jednoho člověka, jenže na něm můžeme sledovat specifika populace v tehdejší Evropě,“ řekl výzkumník Tom Booth, odborník na paleobiologii. Pomocí testů DNA se podařilo zrekonstruovat obličej tohoto muže, známého v Anglii jako „Cheddar Man“. A jak můžete vidět na fotografii, tento zástupce homo sapiens měl světlé oči, hnědé kudrnaté vlasy a tmavou pleť; pro nás nyní velmi nepravděpodobná kombinace!

V dané době (tedy zhruba před 10 tisíci lety) se v severní Evropě nejednalo o nic zvláštního. Světlé oči jsou zřejmě evolučně o něco starší nežli světlá barva kůže. Ta se vyvíjela z tmavé především proto, že světlá lépe absorbuje ultrafialové světlo, důležité pro přirozené vytváření vitamínu D. A lepší schopnost produkce vitamínu D je důležitá v chladnějších podmínkách, kde se k člověku nedostane tolik slunečního světla jako v rovníkových oblastech.

Společný původ Evropanů

Jeskynní systém Cheddar je fascinující i v řadě dalších ohledů, o nichž si povíme jindy. Rozloha podzemních jeskynní se však blíží velikosti londýnského metra, navíc podmínky jako tma, chlad a vlhkost jsou ideální nejen pro zrání sýrů, ale i uchování kosterních pozůstatků našich předků; v rozsáhlých britských jeskyních se jich postupně podařilo objevit velké množství a není důvod si myslet, že jsme u konce.

Za zmínku stojí i to, že Cheddar Man vlastně ukazuje, jak vypadali první Britové. Ostrov byl sice lidskými předky osídlen už dříve, avšak tato starší populace postupně vymřela a právě přibližně před 10 tisíci lety vznikla v Anglii první linie obyvatel, jež vydržela až dodnes. Tento neortodoxní fešák se určitě nebude líbit rasistům, kteří ho za svého praotce jistě nebudou chtít označit; pravda je však taková, že právě takhle jsme kdysi vypadali všichni. Je dobré si to čas od času připomenout.

reklama

reklama