Zemřel princ Philip. Kvůli Alžbětě II. se vzdal svého jména, jeho švagři bojovali za Hitlera

Princ Philip. Na řeckém ostrově Korfu se narodil německé šlechtičně Alici z Battenbergu a řeckému princi Andreasovi syn, jenž se ve svých 26 letech stal nejdůležitějším mužem budoucí britské královny. Zemřel 9. dubna 2021 ve Velké Británii.

Vévoda z Edinburghu přišel na svět 10. června 1921 a Alžbětě II. nejspíše učaroval svým pohotovým humorem. Manželskému svazku ze začátku mnoho lidí nepřálo, ale jak se zdá, opravdová láska zvítězila, neboť Alžběta a Philip byli svoji 73 let. Jak probíhal život Jeho královské Výsosti?

Philip opustil rodné Řecko v pouhém jednom roce, když se jeho otec Andreas, princ řecký a dánský, ocitl v nebezpečí. Celá královská rodina byla odsouzena k vypovězení ze země po porážce řeckých jednotek v turecko-řecké válce a Philip byl spolu s otcem, který v té době sloužil v armádě, navíc zbaven občanství. Rodina se uchýlila na palubu britského křižníku Calypso, který mířil k břehům Francie, aby pak kousek od Paříže našla (alespoň na chvíli) nový klidný domov u svých příbuzných v městečku Saint-Cloud.

První setkání s Alžbětou II.

Malému princi se ve Francii dostalo základního vzdělání na The American School of Paris, od roku 1936 pak studoval v Německu a později i ve Skotsku. Počátkem druhé světové války se začal angažovat v Britské námořní akademii a sloužil na vojenských lodích na Cejloně, v Austrálii a v Egyptě.

Když bylo Philipovi 13 let, zúčastnil se svatby svého bratrance, kde poprvé potkal svou budoucí ženu. V té době bylo Alžbětě pouhých 8 let. O pět let později se viděli znovu na půdě univerzity pro královské námořnictvo, kde přeskočila jiskra. Po celou dobu druhé světové války pak spolu udržovali písemný kontakt.

Překážky opravdové lásky

Philipova matka si za války prožila krušné chvíle, neboť se její čtyři dcery provdaly za německé šlechtice, kteří bojovali na straně Adolfa Hitlera, zatímco její syn Philip sloužil v Britském královském námořnictvu. Navíc roku 1944 zemřel její manžel a otec všech pěti dětí, Andreas. I přes pozdější nelehký osud, kdy se Alice ocitla v sanatoriu kvůli diagnóze paranoidní schizofrenie (a poté se vydala na toulky střední Evropou), se rozhodla vrátit a zúčastnit se svatby svého jediného syna, který si bral princeznu Alžbětu, následnici britského trůnu a vzdálenou příbuznou přes královnu Viktorii.

Philip svou vyvolenou požádal o ruku v roce 1946, svatba se konala až o rok později v listopadu – lásku totiž mohli zpečetit až po Alžbětiných 21. narozeninách. Otec budoucí královny Jiří VI. byl přesvědčen, že je na vdávání moc mladá, a nebyl si jistý, zda je rozumné, aby si jeho dcera vzala prvního muže, do kterého se zamilovala.

Sňatek s následnicí britského trůnu však pro Philipa představoval i další překážky, které spolu se svou milou musel překonat. Pro tehdejší britskou společnost bylo problematické, že má budoucí manžel královského dědice německé kořeny a švagry, kteří za války bojovali na straně nacistů. Philip se proto vzdal všech svých titulů a přijal jméno matky Battenberg v poangličtěné formě Mountbatten. 20. listopadu 1947 se ve Westminsterském opatství oženil s budoucí královnou Alžbětou II. Přenos ze svatby na BBC sledovalo 200 milionů diváků. V Británii se Philip díky svatbě stal vévodou z Edinburghu, Jeho královskou Výsostí a britským princem. Jeho sestry ani žádní němečtí příbuzní se svatby neúčastnili.

Život po boku britské královny

Než se Alžběta stala královnou, přivedla na svět dvě děti –⁠ Charlese a Annu. Později se jim narodili ještě synové Andrew a Edward. Princ Charles je jako nejstarší syn následníkem britského trůnu. Královský pár má k dnešnímu dni navíc osm vnoučat a osm pravnoučat.

Philip se musel smířit s tím, že jeho děti ani Alžběta II. nikdy neponesou jeho příjmení. Alžběta II. se tak rozhodla, protože byl podle ní, její matky i premiéra Winstona Churchilla rod Windsorů důležitější než rod prince Philipa.

Manželský pár již brzy po sňatku cestoval po celém světě, Alžběta II. totiž často zastupovala svého nemocného otce na oficiálních návštěvách. Philip ji doprovázel a stal se pro ni velkou a silnou oporou. Roku 1952 se Alžběta II. na cestách po Africe dozvěděla o smrti svého otce Jiřího VI. Po návratu do vlasti byla prohlášena za královnu. Philip opustil aktivní vojenskou službu, aby byl Alžbětě plnohodnotným partnerem.

Manželský pár se často vypravoval i na půl roku trvající státní návštěvy a jejich děti tak mnohdy zůstávaly samy v Anglii. Princ Charles ve své biografii popisuje toto odloučení od matky. Uvedl, že ho chůvy naučily hrát si, byly svědky jeho prvních krůčků, napomínaly ho, chválily a pomáhaly převádět jeho první myšlenky do slov.

Nevěra a milostné úlety

I když mezi Philipem a Alžbětou II. vzplála bezesporu opravdová láska, kterou do dnešních dnů nic nerozdělilo, proslýchá se, že princ nejednou podlehl kouzlu jiné ženy. Philip občas navštěvoval pánské kluby, kde k nevěrám údajně možná docházelo. Například v roce 1956 se plavil se svým tajemníkem na jachtě na zahájení olympiády v Austrálii. Co je pravdy na tom, že je na cestě doprovázely dvě domorodé ženy, už asi nikdy nezjistíme. Mezi Philipovy milenky údajně patřily i slavné ženy jako například herečky Kaite Boyle nebo Pat Kirkwood. Tyto spekulace však nikdy nebyly potvrzeny. Princ Philip na toto téma jen poznamenal: „Jak bych mohl? Od roku 1947 mám kolem sebe na každém kroku ochranku.“

Svatby dětí a vražda strýce

Philip byl patronem asi 800 organizací zaměřených zejména na životní prostředí, průmysl, sport a vzdělávání. Od roku 1964 do roku 1981 byl například prezidentem Mezinárodní jezdecké federace nebo působil jako kancléř univerzit v Cambridge, Edinburghu, Salfordu a Walesu.

V sedmdesátých letech se slavila první svatba královského potomka – princezna Anna si vzala olympijského vítěze v jízdě na koni Marka Phillipse. V roce 1977 se Philipovi a Alžbětě II. narodil první vnuk Peter. Vévoda z Edinburghu se ale musel potýkat i s tragédií, kdy organizace IRA (Irská republikánská armáda) nechala zavraždit jeho strýce, lorda Mountbattena.

Začátek osmdesátých let se pro Philipa nesl v pozitivním duchu. Do královské rodiny se narodila vnučka Zara a v roce 1981 se princ Charles oženil s Dianou Spencer. O rok později se narodil vnuk William, který je druhý v pořadí na královský trůn. Do konce 80. let přibyla Alžbětě II. a Philipovi ještě další dvě pravnoučata – princ Harry a princezna Beatrice.

Smrt Diany a příchod nového tisíciletí

Devadesátá léta naopak byla spíše pesimistického rázu, i přes narození vnučky Eugenie totiž v královské rodině převažovaly smutné události. Ani jedno manželství Philipových potomků nevydrželo a s blížícím se koncem 90. let přišla tragédie největší – smrt princezny Diany, jejíž auto 31. srpna 1997 havarovalo v Paříži.

Nové tisíciletí se pro Jeho královskou Výsost neslo hlavně ve znamení dalších vnoučat, pravnoučat a zaslouženého klidu. V roce 2017 se Philip stáhl z veřejného života a užíval si klidného stáří – ani tak si ale nenechal ujít svatbu svého vnuka Harryho s Meghan Markle.

Princ Philip byl nejdéle „sloužícím“ manželským partnerem v historii britských panovníků. Zemřel 9. dubna 2021 ve věku 99 let.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom