Princ Charles nestrávil život jen čekáním na trůn. Nejvíc obdivu získal po smrti princezny Diany

Charles Philip Arthur George, pro většinu lidí na světě známý spíše coby Charles, princ z Walesu, dnes slaví 72. narozeniny. Nejstarší syn královny Alžběty II. a jejího manžela prince Philipa je prvním v následnickém pořadí na trůn Spojeného království a patnácti dalších států.
Princ Charles
Princ Charles
profimedia.cz

reklama

Pokud se princ Charles stane britským králem, bude nejstarší osobou, která kdy byla korunována britským monarchou. Jeho život ale není vyplněn jen dlouholetým čekáním na trůn.

Narodil se princ Charles
Narodil se princ Charles

Příslušník královské armády

Z univerzity v Cambridge, kde jako první člen královské rodiny získal vysokoškolský titul, se Charles na několik studentských let přesunul také na Velšskou univerzitu. Následně se připojil ke královskému letectvu a po vzoru svého otce a dalších svých předků sloužil rovněž v královském námořnictvu.

Princ Charles se zúčastnil korunovace své matky
Princ Charles se zúčastnil korunovace své matky

Princem z Walesu byl Charles formálně jmenován 1. července 1969. Nezdálo se však, že své povinnosti bere s patřičnou vážností. Ve věku kolem dvaceti let si užíval mladického života a často se účastnil oslav, kde se družil s řadou přítelkyň, obvykle považovaných královskou rodinou za nevhodné. Nedlouho poté tak na mladého Charlese vyvinul tlak jeho otec – princ Philip – a přiměl jej najít si manželku a oženit se. Podmínkou bylo, aby nastávající žena byla protestantkou a stále pannou.

Princ Charles studuje na univerzitě v Cambridge
Princ Charles studuje na univerzitě v Cambridge

Vztah s Dianou plný obtíží

Podmínky splňovala Diana Spencer – mladá sestřička, jejíž povahou a laskavostí byl Charles okouzlen. Na konci sedmdesátých let společně trávili dlouhé chvíle, jejich vztah plnil stránky novin, až v únoru roku 1981 přišly zásnuby. Jen o několik měsíců později byli princ z Walesu a lady Diana oddáni v katedrále svatého Pavla za doprovodu médií a pozornosti celého světa. Okouzlující manželka následníka trůnu však v dalších letech svého chotě zcela zastínila a v pozadí se spekulovalo o neshodách a obtížích, které pomalu ničily jejich křehký vztah.

Princ Charles absolvuje vojenský výcvik
Princ Charles absolvuje vojenský výcvik

I s přihlédnutím k tomu, jak chladně popisoval Charles svou náklonnost k lady Dianě, nebylo výsledkem hlubší zamilování, ale naopak narůstající odcizení, jemuž nezabránilo ani narození synů Williama a Harryho. Podtrženo to bylo i skutečností, že začátkem devadesátých let minulého století už pár bydlel odděleně – lady Diana v Kensingtonském paláci, princ z Walesu v Highgrove.

Svatba prince Charlese a princezny Diany
Svatba prince Charlese a princezny Diany

V roce 1992 bylo manželství v podstatě u konce. Až do tragické smrti lady Diany o pět let později ale média neustále spekulovala, kdo rozpad zavinil. Na náhlou a nešťastnou událost Charles zareagoval v rozporu s protokolem a vynutil si, že by měla být Diana i po svém skonu považována za příslušnici královské rodiny, které náleží všechny pietní pocty. Za tento krok byl Charles mnohokrát obdivován a postupně si dokázal vybudovat silné pouto s oběma syny, kteří do té doby pobývali převážně se svou matkou.

Svatba prince Charlese a Camilly Parker Bowlesovou
Svatba prince Charlese s Camillou Parker Bowlesovou

Charles a oficiální nový vztah

V té době dával Charles rovněž najevo svou náklonnost ke své dlouholeté přítelkyni Camille Rosemary Shand, která se v roce 2003 přestěhovala k princi z Walesu do sídla v Highgrove a o dva roky později se (po odkladu kvůli úmrtí papeže Jana Pavla II.) uskutečnila na hradě Windsor jejich svatba. Kontroverze, kterou sňatek mezi veřejností vyvolával, však vedla k oznámení, že pokud se kdy Charles stane britským panovníkem, Camilla nebude prohlášena za Její královskou Výsost.

Princezna Diana tragicky zahynula v roce 1997
Princezna Diana tragicky zahynula v roce 1997

Další roky svého života už ale princ z Walesu tráví poklidně. Zapojení do nejrůznějších nadací a podpora lokálních komunit doplňuje řada koníčků od zahradničení přes umění či hudbu až po architekturu nebo homeopatickou medicínu. Charles je rovněž velkým fanouškem sportu, jmenovitě póla a kopané, kde podporuje klub Burnley FC.

Princ Charles je pozitivní na Covid-19
Princ Charles je pozitivní na Covid-19

Co možná nevíte o princi Charlesovi:

  • Byl prvním dítětem narozeným ve 20. století uvnitř Buckinghamského paláce.
  • Titul prince z Walesu mu byl přislíben už v jeho devíti letech.
  • Je pravděpodobné, že podle zvyklostí změní své jméno, pokud bude korunován králem.
  • Je zdatným hráčem na violoncello.
  • Je autorem pohádkové knihy The Old Man of Lochnagar.
  • Vzhledem ke svému vojenskému výcviku umí pilotovat letadlo.
  • Podle vlastního vyjádření neobědvá, raději ušetřený čas využívá na práci.

reklama

reklama