Přesně před 27 lety se rozpadl SSSR. Virtuální svědectví o reálné hrůze, která už (snad nenastane)

Dne 8. 12. 1991 se sešli zástupci Ruska, Běloruska a Ukrajiny (vyhlásili samostatnost 1. 12. 1991) v Brestu, kde podepsali ukončení Sovětského svazu, který vznikl 30. 12. 1922.
Gulag
Gulag
www.gulag.cz

reklama

Gulagy si prošlo podle odhadů nejméně 50 milionů lidí. Během celé existence SSSR vzniklo nejméně 476 táborových komplexů, v nichž byly sdruženy tisíce táborů. Jak to tam vypadalo? To představuje nový český projekt.

Virtuální prohlídka reálného gulagu a nalezených předmětů je výsledkem tří českých expedic, mapujících v nejodlehlejších částech Sibiře pozůstatky pracovně-nápravných táborů z období stalinismu.

Díky použité technologii panoramatických fotografií umožňuje jako první na světě seznámit se se zachovalým autentickým prostředím gulagů, v nichž trpěly miliony lidí ze Sovětského svazu i mnoha dalších zemí včetně Československa.

GULAG SI VIRTUÁLNĚ PROJDĚTE TADY

Autor projektu, občanské sdružení Gulag.cz, se zabývá fenoménem vězeňského systému gulagů v širších souvislostech a propojuje české i zahraniční aktivity na tomto poli. Kromě virtuálního muzea stojí i za dalšími projekty a klade si za cíl sdílet a šířit informace o sovětských táborech a vším, co s nimi souvisí.

Virtuální muzeum nabízí zatím prohlídku strážní věže, vězeňského baráku, samotky, truhlárny, administrativní budovy, kotců pro psy a lokomotivy na opuštěné železnici. Kompletní verze muzea obsahující celou řadu dalších záběrů (různé typy vězeňských baráků, nemocnice, jídelna, dílny atd. – dohromady 150 panoramatických záběrů) společně s modelem tábora a detailním popisem nalezených předmětů a dokumentů se dále připravuje a rozšiřuje.

Text: RD

Vladimir Putin má rád věci pod kontrolou.

Řeč těla: Co Putin říká, když mlčí?

reklama

reklama