Poslední Žid: Nacistické vyvraždění 28 000 lidí zachytila unikátní fotografie

Nacistické jednotky Einsatzgruppen během září 1941 prakticky vyhladily židovské obyvatelstvo města Vinnycja. Dochovaná fotografie je dodnes mementem tehdejších hrůz.
Nacistické vraždění ve filmu Hranice temnoty z roku 1943
Nacistické vraždění ve filmu Hranice temnoty z roku 1943
Warner Bros.

reklama

To, co se v září 1941 odehrálo v ukrajinském městě Vinnycja, je jen střípek z válečného utrpení, kterým procházeli Židé po celé Evropě. Fotografie, která s největší pravděpodobností vznikla právě při zářijové vlně masakrů tamních obyvatel, je ale z mnoha důvodů naprosto unikátní. A hlavně je jednou z mála, jež zachycují válečné zločiny páchané mimo vyhlazovací tábory eskadrami smrti Einsatzgruppen.   

Sami si připravili hrob

Postupné vyhlazení všech 28 000 židovských obyvatel ve Vinnycji a okolí neproběhlo naráz, ale hned v několika krátce po sobě jdoucích vlnách. Nebyly to jen nacistické jednotky, kdo se na masakru podílel; na rukou mají krev i ukrajinské milice. První dva nejbrutálnější útoky ze 16. a 22. září, při kterých zemřela největší část Židů a při nichž podle všeho vznikla i slavná fotografie, ale jednotkám Einsatzgruppen rozhodně připisujeme. Svědectví o nich totiž po válce podal důstojník wehrmachtu Erwin Bingel.

Podle Bingela se Židé nejdříve museli shromáždit u připravených stolů, na které odložili své osobní věci a šperky. Pak jich nacisté několik postavili do řady u masového hrobu a začali do nich střílet. Mrtví a zranění padali z okraje hrobu rovnou do jámy a na jejich místo komando ihned přivedlo další řadu Židů. Dali jim do rukou lopaty a poručili jim těla, která se mnohdy ještě hýbala, zaházet hlínou. Potom je opět seřadili nad plnícím se hrobem a úplně stejným způsobem popravili i je. A takhle pokračovali, dokud bylo koho vraždit.

Mrazivá fotografie i po 80 letech

Na slavné fotce je masový hrob dobře vidět. A je na ní vidět také prázdný výraz onoho posledního Žida ve Vinnycji, který toho dne během čekání na svou vlastní smrt viděl zemřít tisíce mužů, žen i dětí. Můžeme si na ní prohlédnout tváře Hitlerova komanda smrti a dalších nacistů v pozadí. Je to jedna z mála fotografií hrůz holokaustu, kterou podle všeho pořídil některý z nacistů a která vznikla ještě v průběhu války, ne až těsně po ní při osvobozování vězňů z vyhlazovacích táborů. Název Poslední Žid se pro ni vžil, protože si jej někdo napsal na zadní stranu. Nejčastěji se v médiích objevovala v roce 1961, tedy v době probíhajícího soudního procesu s jedním ze strůjců holokaustu, Adolfem Eichmannem; novináři ji často využívali jako jednu z ikonických připomínek válečných hrůz, které má na svědomí.  

reklama

reklama