Nejdelší vousy světa zabily svého nositele. Kuriózní úmrtí fascinuje dodnes

Hans Steininger byl významný německý občan, který si zakládal na svém dlouhém plnovousu. Stačila chvíle nepozornosti a vousy jej připravily o život.
Steininger bývá zaměňován s Hansem Langsethem (na fotografii), který se narodil o 300 let později
Steininger bývá zaměňován s Hansem Langsethem (na fotografii), který se narodil o 300 let později
Jorgenson Nils C. (1858–1926) / Wikimedia Commons / Public Domain

reklama

Hans Steininger zemřel roku 1567 vlastní nohou a jeho náhrobní kámen zdobí severní stranu farního kostela v rakouském Braunau. Na první pohled zaujmou jeho dlouhé vousy, které podle dobových záznamů měly 3,5 lokte, což v přepočtu činí téměř 2 metry. A právě ony stály za jeho nešťastným skonem.

Pýcha předchází pád

Budoucí městský starosta a purkmistr se narodil kolem roku 1508 v Pfarrkirchenu a starostou města se stal hned několikrát. To naznačuje, že mohl být starostou úspěšným, nicméně nejvíce pozornosti získávaly jeho extrémně dlouhé vousy, které jsou často popisovány jako na svou dobu nejdelší na světě. V běžném životě je nosil stočené v kapse, neboť pro běžný pohyb i fungování byla jejich délka poměrně nepraktická. Přesto si podle literárních záznamů nechal Steininger ostříhat vousy za celý život pouze šestkrát a vlastně ani nevíme, o kolik si je vždy nechal zkrátit. Vousy byly zkrátka jeho osobním logem. Pokud by si ho lidi nepamatovali pro jeho činy, vousy by zaujaly jistojistě. Roku 1567 si je ale v rozrušení zapomněl srolovat zpět do kapsy a svou pýchu si nechtíc přišlápl. Pádu se nedalo zabránit a starosta, stojíc si do poslední chvíle na svých vousech, si při dopadu srazil vaz.

Dvě varianty smrti

V literatuře najdeme nejméně dva důvody, které starostu přiměly spěchat tak bezhlavě, že opomenul riziko vyplývající z jeho povlávající ozdoby. Roku 1567 propukl rozsáhlý požár a Steininger vystrašený tím, že mu hoří město, vyběhl organizovat pomoc. Naneštěstí příliš zbrkle a na schodech došlo ke smrtelnému pádu.

Druhý popis událostí odkazuje na vzácnou šlechtickou návštěvu, které se chtěl městský purkmistr ukázat v celé parádě. Důstojně kráčel s vousem volně podél těla a opět jedno nešťastné šlápnutí zapříčinilo smrtelný pád.

Po smrti nakonec o své vousy přišel, jistě by byl ale na jejich využití hrdý. Příbuzní je totiž nechali ostříhat a zachovat jako relikvii. Byť několikrát byly vzneseny pochybnosti o jejich pravosti, odborná expertíza jasně dokázala, že nejde o podvrh. Dodnes jsou k vidění v oblastním muzeu.

Zajímavostí rovněž je, že řada médií uvádí ve spojení se Steiningerem fotografii Hanse Langsetha. Ten měl sice rovněž mohutný vous (a na svou dobu rovněž rekordní), nicméně se narodil až o tři století později. Ostatně Steininger žil v době, kdy ani neexistovaly fotoaparáty, které by snímek mohly pořídit.

Odkaz na obrázkovou licenci Wikimedia Commons.

reklama

reklama