Ötzi ještě neřekl vše. Co ještě skrývá?

Co všechno nám ještě Ötzi může prozradit. Ještě pořád má v zásobě tisíce let stará překvapení.
Otziho zuby
Otziho zuby
UZH

reklama

Mumifikované tělo ledového muže Ötziho i 25 let poté, co ho objevil pár turistů v italských Alpách, zůstává nevyčerpatelnou studnicí informací pro vědce, kteří ještě nepronikli do všech jeho záhad.  

Boty jsou základ

Informace získané z jeho těla, ale i z jeho oblečení se pečlivě analyzovaly po celém světě. Boty muže, jenž zemřel před 5300 lety, posloužily k výrobě kopie. Tu měl pak na nohou Čech, jenž v nich vystoupil na nejvyšší horu Afriky. Místo nálezu se stalo téměř "povinnou" zastávkou turistů navštěvující zdejší část Alp. Podrobnou a velmi pečlivou analýzu obuvi provedl přední český expert, docent Petr Hlaváček z Technologické fakulty Univerzity Tomáše Bati ze Zlína.

Když Otziho v roce 1991 ve 3210 metrech nadmořské výšky objevili němečtí turisté Helmut a Erika Simonovi, bylo tělo tak dokonale konzervované, že policie zahájila vyšetřování příčin úmrtí.

Zastřelen na útěku

Brzo se ukázalo, že muž nezemřel včera nebo předevčírem: mumie, kterou odhalil ledovec ve Val Senales ustupující z důvodu oteplování ovzduší, je stará více než 5000 let. Jde o senzační objev, který vyvolal mnoho otázek, z nichž mnohé dosud nebyly zodpovězeny.

Ötzi, který byl pojmenován podle údolí Ötz u rakouských hranic, kde byl objeven, byl zcela přirozeně mumifikován a jeho buňky, které byly doslova zmrazeny, si zachovaly svou vlhkost.

Otziho zuby

Bakterie, které způsobují rakovinu: měl je v sobě i legendární Ötzi!

"Tento ledový muž je nepochybně jednou z nejvýznačnějších mumií v historii lidstva," připomíná Angelika Fleckingerová, ředitelka muzea v italském Bolzanu, kam loni pečlivě konzervovaný Ötzi přilákal přes 260 000 návštěvníků. "Mumie otevřela unikátní bránu do prehistorické epochy a nabízí nám neuvěřitelné množství informací," dodává.

Mrtvola láká

Zkoumání Ötziho neustále pokračuje tak, jak se vědecké nástroje zdokonalují. V roce 2001 byla oficiálně stanovena příčina smrti: ledový muž, který zemřel mezi lety 3350 a 3100 před Kristem, vykrvácel poté, co byl zasažen zezadu do levého ramene šípem.

Vědci pak zjistili, že krátce před smrtí snědl kozorožce a že ke smrti došlo na jaře podle pylu, který rovněž spolkl.

Podle sekvenování jeho genomu z roku 2012 vědci určili, že měl hnědé oči, černé vlasy a že byl potomkem populace, jejíž kořeny jsou přítomny na Sardinii a na Korsice.

Je rovněž známo, že mu bylo asi šestačtyřicet let, když zemřel. To byl na tu dobu úctyhodný věk. Měřil zhruba 160 centimetrů a vážil asi 50 kilogramů. Jeho noha odpovídala dnešní velikosti 38.

Vědci rovněž objevili, že měl alergii na mléčné výrobky a že měl sklony ke kardiovaskulárním nemocem, které jsou považovány za důsledek moderního životního stylu.

Analýza bakterií nalezených v jeho žaludku zřejmě potvrzuje, že k velké migrační vlně z Blízkého východu do Evropy došlo v méně vzdálené době, než se soudilo.

Kožíšek z pěti zvířat

"Vědce zvláště zajímá bakterie Helicobacter pylori, která je dnes velmi rozšířená a je spojována se vznikem vředů a zhoubných nádorů," zdůrazňuje bakteriolog Albert Zink, ředitel institutu zabývajícího se studiem mumie v Bolzanu. "Možná že šlo o tehdy užitečnou bakterii, která usnadňovala trávení syrového masa a která se později stala patogenní," říká.

Naprosté tajemno dosud panuje kolem totožnosti Ötziho. Několik nedávných studií ukázalo, že jeho pečlivě ušitý oděv se skládal z kůže pěti různých druhů zvířat, mimo jiné z medvěda, kozy a ovce.

Kdo to však byl? Byl to šaman, se svými 61 tetováními odpovídajícími akupunkturním bodům? Vyděděnec? Proč se pohyboval v takové nadmořské výšce? Proč byl zabit?

Vzhledem k oteplování ovzduší by alpské ledovce mohly brzy vydat další ledové muže. "Tání ledovců nám dává naději, že učiníme další objevy," zdůrazňuje Albert Zink.

 ČTK

reklama

reklama