Obří internetová loupež: hackeři ukradli miliardu dolarů. I z České republiky!

Už žádné samopaly, rychlá auta nebo podzemní tunely. Bankovní loupež vypadá v 21. století úplně jinak…

Podle zprávy světových médií ukradl gang hackerů za uplynulé dva roky z bankovních kont sumu ve výši přibližně jedné miliardy dolarů – v přepočtu přes 20 miliard korun!

Hackeři dokázali úspěšně napadnout konta v asi 100 bankách ze 30 zemí světa; díky tomu rozložily finanční ztrátu tak nenápadně, že si toho bankéři dlouhou dobu ani nevšimli. Jak takové krádeže vypadaly?

Popisuje to zpráva společnosti Kaspersky Lab, která na krádež upozornila. Hackeři využili tzv. phishingu. To znamená, že dlouhodobě na internetu sledovali chování zaměstnanců banky a dokázali pak těchto znalostí využít k tomu, aby se nabourali do vnitřních systémů banky. Podle doposud známých informací se dostali k ovládání videokontroly bank – mohli tak vidět všechno, co se objevuje na obrazovkách zaměstnanců.

 

Díky tomu se dozvěděli hesla, přístupová práva a informace o snadno napadnutelných kontech… Pak už to bylo snadné jako facka: Buď částky převáděli na další konta, anebo si je rovnou v hotovosti vybírali z bankomatů po celém světě…

Kde zmizely peníze?

Zpráva uvádí, že napadeny byly banky v Evropě, USA i Rusku – o České republice se v ní zatím nemluví, je však potvrzeno, že k několika útokům došlo v sousedním Německu. Útoky měla provést hackerská skupina Carbanak. UPDATE: Česká republika je mezi zeměni, které byly také napadené, viz. obrázek:

Carbanak_Targets Foto:

 

Firma specializovaná na výrobu antivirových programů tvrdí, že spolupracuje s CIA, FBI i Interpolem na vyšetřování této kauzy a že už brzy prozradí víc. Doufáme, že to nebude žádná kachna… Referují o tom však i důvěryhodná odborná média, například ZDE.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Hackování klimatu

Hackování klimatu je tady: úprava atmosféry, moří i pouští

reklama