Po kom střílel Vasilij Zajcev? Jeho protivníka z filmu Nepřítel před branami halí rouška tajemství

Kdo byl Nepřítel před branami? Erwin König, Heinz Thorvald, anebo je celý příběh jen mýtem?
Nepřítel před branami - reálný souboj nebo mýtus?
Nepřítel před branami - reálný souboj nebo mýtus?
Paramount Pictures

reklama

Nepřítel před branami

Když americký spisovatel William Craig (1929–1997) psal knihu Enemy at the Gates: The Battle for Stalingrad, která vyšla roku 1973, netušil, že vytváří souboj, po jehož konturách budou pátrat zkušení historici i kluci hrající si na vojáky. Velmi plasticky v ní popisuje souboj dvou střeleckých es, z nichž může přežít jen jeden. Podle knihy byl zfilmován epický souboj dvou odstřelovačů, Vasilije Zajceva a Erwina Königa, odehrávající se na pozadí zničeného města. Jenže jakmile se vydáte po stopách obou hlavních aktérů, zjistíte, že zatímco Zajcev je reálnou postavou ničící své nepřátele přesnou střelbou pušky Mosin Nagant vzor 1891/30 se zásobníkem na 5 nábojů, major König se rozplývá v mlhách.

Pušky Mosin Nagant
Autor: Antique Military Rifles / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 Pušky Mosin Nagant

Coby odstřelovač jsem svých pár fašistů zabil. Někdy se mi dokonce podařilo při pohledu do zaměřovače objevit starého známého. Sledovat protivníkovo chování mě vždy bavilo. Díváte se na fašistického důstojníka, jak vychází z bunkru, pompézně a arogantně, jak rozdává rozkazy na všechny strany a vůbec se tváří jako nejvyšší autorita. Jeho pohůnci pak do písmene naplňují jeho vůli, jeho přání i vrtochy. A on nemá vůbec představu o tom, že mu zbývá pouhých pár vteřin života,“ píše Zajcev ve své autobiografii, na jejímž anglickém vydání se mimo jiné píše: „Během prvních deseti dnů Zajcev zabil 40 Němců. Dosáhl minimálně 225 zabití a taktika, kterou vyvinul, se stále ještě zkoumá.“ Ovšem kdo byl oním nacistickým odstřelovačským esem, kterého filmově tak dokonale ztvárnil Ed Harris?

Nepřítel před branami
Autor: Paramount Pictures Nepřítel před branami

Zápisky odstřelovače

Děj filmu tvrdí, že sniperské eso německé odstřelovačské školy, Erwin König, byl vyslán do Stalingradu poté, co mezi německými vojáky začal smrt a děs, což pro morálku jednotek mělo zničující vliv, rozsévat sibiřský lovec přeškolený na odstřelovače. V roce 2009 vyšly Zajcevovy paměti pod názvem Zápisky odstřelovače i v češtině. Co on sám, tedy perem tehdejší sovětské propagandy, říká? „Té noci zajali naši průzkumníci německého vojáka a přitáhli ho zpátky s pytlem na brambory přes hlavu. V průběhu výslechu přiznal, že německé vrchní velení velice trápí ztráty, které způsobují naši odstřelovači, a že sem poslali majora Köningse, velitele odstřelovačské školy wehrmachtu nedaleko Berlína, s jediným úkolem – dostat, jak sám zajatec řekl, vrchního ruského ‚zajíce.

Vasilij Zajcev je na fotografii vlevo
Autor: Wikimedia Commons / Public Domain Vasilij Zajcev je na fotografii vlevo

„Dohodli jsme se, že první půlku dne zůstaneme pasivní, protože by nás mohl prozradit odraz slunce od zaměřovače. Po obědě však již byly naše pušky ve stínu, zatímco postavení našeho soka leželo na plném slunci. Pod okrajem ocelové desky se cosi zablesklo – byl to nějaký střep, nebo čočka zaměřovače? Kulikov si sundal přilbu a pomalu ji zvedl, manévr, který dokáže věrohodně provést jen opravdu zkušený odstřelovač. Nepřítel vystřelil, Kulikov se zvedl, hlasitě vykřikl a padl na zem. Konečně! Ten sovětský odstřelovač, jejich ,vrchní zajíc’, po kterém jsem šel dlouhé čtyři dny, je mrtev! pomyslel si asi Němec a vystrčil hlavu zpoza desky. Stiskl jsem spoušť a fašistova hlava klesla,“ popisuje Zajcev souboj. Jenže příběh má velmi zásadní „ale“.

Nepřítel před branami
Autor: Paramount Pictures Nepřítel před branami

Kdo byl König?

Zastavme se u filmového majora Königa, jehož Zajcev v knize nazývá Köningsem, který nikdy reálně neexistoval. Jeho postava včetně jména byla použita v původní Craigově knize. Samotný Craig se nechal inspirovat velitelem odstřelovačské školy v Gnössenu, plukovníkem SS Heinzem Thorvaldem. Jenže i toto jméno se zdá být mýtem. Zatímco Thorvaldův souboj se Zajcevem je velmi plasticky popsán v jiné knize, v románu Válka krys, The War of the Rats, od Davida Lea Robbinse, hledání důstojníka SS tohoto jména a odstřelovače k tomu vede do slepých uliček.

Co neví Google, to najdeš v knihách

Pátráním skrz literaturu se dostáváme od fiktivního Königa k neméně fiktivnímu Thorvaldovi, který je ale zmiňován v ruském wikipedickém hesle věnovaném Zajcevovi. Server Snipercentral zpochybňuje obě jména, která posloužila sovětské propagandě k vytvoření mýtu o neporazitelném Zajcevovi. Celý příběh byl z propagandistického hlediska skvěle vykonstruován a bezesporu dodával odvahu desítkám Zajcevových následovníků. Mýtus Sověti dotáhli do reálných rozměrů, jako je například optický zaměřovač „Königovy pušky“ vystavený v moskevském muzeu.

Vasilij Zajcev
Autor: Wikimedia Commons / Public Domain Vasilij Zajcev

Samotnou existenci Zajceva, na rozdíl od jeho „úhlavního“ nepřítele, s nímž svedl slavný knižní i filmový souboj, zpochybnit nelze. To neznamená, že by Zajcev nesvedl souboje s německými odstřelovači. Takových bylo bezesporu dost, ale Königa na mušku nikdy nedostal. Poslušný své pověsti a stranické linii mírně zkomolené jméno a vlastně celý příběh použil ve své knize. Svou věrnost straně veřejně deklaroval, takže zpochybnit mýtus, který o něm strana vytvořila, vlastně nemohl.

Zajcevův kenotaf na Lukjanivském vojenském hřbitově v Kyjevě
Autor: Сергей Семёнов / Creative Commons / CC BY 3.0 Zajcevův kenotaf na Lukjanivském vojenském hřbitově v Kyjevě

Nepřítel před branami bezesporu patří mezi novodobou klasiku válečného filmu odhalující drsnou pravdu v mnoha ohledech. Od Zajcevem používaných střeleckých technik po střelbu sovětských politruků do vlastních ustupujících vojáků. Nezpochybnitelným historickým faktem zůstává hrdinný odpor u Stalingradu, který znamenal naprosto zásadní zlom v celé 2. světové válce. Samotný Vasilij Zajcev zemřel 15. prosince 1991 ve věku 76 let.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama