Nejstarší tetovací nástroj světa odhalen. Z čeho je vyrobený a k čemu tehdy tetování sloužilo?

Tetování je s lidmi již tisíce let, málokdy se ale podaří najít staré tetovací nástroje. Nyní se však archeologům podařilo získat dosud nejstarší zachovalý kousek.
Historie tetování je dlouhá a sahá napříč kulturami a civilizacemi
Historie tetování je dlouhá a sahá napříč kulturami a civilizacemi
Getty Images / iStock

reklama

To, že tetování má skutečně dlouho historii, dokládá 61 tetování na kůži proslulého Otziho staré 5250 let, před 2 500 lety pak byla tetovaná i dívka z Altaje a tetování staré až 5000 let se našlo i na mumii z egyptského Gebeleinu. Ve všech případech máme důkazy, že k tetování docházelo, dlouhou dobu se však nevědělo, jak nejstarší tetovací nástroje vypadaly a z čeho byly vyrobeny.

Tetovací kost z Tennessee

Journal of Archeological Science však nyní přinesl zprávu o objevu kostěného tetovacího nástroje opírající se jak o zoologické analýzy, tak o rozbor opotřebení kostěné jehly. „Tyto kosti obarvené pigmentem jsou nejstaršími známými tetovacími nástroji na světě,“ říká archeolog Aaron Deter-Wolf z Tennessee Division of Archaeology v Nashvillu.

Kosti pocházejí v divokého krocana, což byl běžný úlovek indiánských lovců. Na přiostřených kostech se našly zbytky černého (uhlík) i červeného (okr) pigmentu a jak ukázala analýza, obyvatelé dnešního Tennessee používali tetovací nástroje z krůtích kostí v době 3 500–1 600 př. l., což posunuje historii indiánského tetování o více než tisíc let proti proudu času.

Experimentální archeologie se následně pokusila tyto krůtí jehly otestovat skrze tetování plátů prasečí kůže. Tyto vpichy byly následně laboratorně zkoumány s cílem dokázat, že se skutečně dalo s tímto na první pohled křehkým nástrojem pracovat na mnohočetném propichování lidské kůže. Což se potvrdilo.

Mnoho významů tetování

„Indiáni Severní Ameriky se nechávali tetovat z rituálních a magických důvodů, kromě toho se chtěli odlišit od nepřátel a sousedů," píše Petra Tesařová ve své závěrečné práci. Významů tetování skutečně bylo mnoho, a to napříč různými kmeny či kulturami. Kupříkladu Siouxové podle Tesařové používali tetování jako prostředek pro nalezení cesty duše do věčných lovišť. V Kalifornii bylo tetování žen na bradě symbolem zralosti ženy na vdávání.

Kdybychom se zase posunuli do Japonska, našli bychom specifické významy u místní mafie Yakuza. Ruští trestanci se zase zdobí tetováním pro prokázání míry spáchaných zločinů a novozélandští Maoři si tetování na svá těla nanášeli nejen z estetických důvodů, ale i pro sepsání unikátních osobních příběhů. Maorské nástroje se přitom od krocaních kostí zase tolik nelišily. Původní maorské tetování (moko) bylo totiž prováděno nástrojem z kostí ryb.

reklama

reklama