Nejslavnější ruští špioni: Čekala na ně smrt i život celebrity

Svět špionů je plný dvojitých agentů, kteří donášejí druhé straně – tihle donášeli informace Sovětskému svazu nebo Rusku. Co je k tomu vedlo a jak dopadli?

Zatímco pro mnoho fanoušků Jamese Bonda je služba vlasti nejvyšší poctou, skuteční agenti často svou zemi zradili ze zcela zištných důvodů. Někteří dostali za vyzrazení citlivých informací nejhorší možný trest, najdou se ale i případy, kdy odměnou bylo vyznamenání a sláva.

Mohlo by vás zajímat: Atentát na Lenina rozpoutal peklo. Tělo anarchistky narvali do sudu, následovalo masové vraždění

Aldrich Ames

Dvojitý agent a rodák z Wisconsinu začal v agentuře CIA pracovat už v roce 1957. Dostal se tam přes svého otce, který byl rovněž jedním z agentů. Starý Carleton Ames byl ovšem také alkoholik, a jeho kariéra proto nebyla nijak zářná. Jeho syn oproti tomu začal po prvotní brigádě rychle stoupat na špionském žebříčku a dostal se až na velmi citlivé místo operativy zodpovědné za sovětskou kontrarozvědku.

Stejně jako jeho otec i Ames hodně pil a rád utrácel. Důvodem, proč začal v roce 1985 pracovat pro KGB, byly právě štědré odměny od Sovětů a po rozpadu SSSR od Rusů. Vlastizrádný přivýdělek se mu hodil hlavně v době rozvodu, kdy musel své exmanželce Nancy vyplatit velké výživné. A protože se mu to vyplácelo, nijak se nežinýroval. Do špionáže zapojil i svou druhou ženu, Kolumbijku Rosario. Během následujících osmi let společně ohrozili a odhalili takové množství amerických agentů CIA i FBI nasazených v Rusku, že to málem zničilo tamní americký výzvědný program. Mnohé z nasazených agentů Amesovy činy stály dokonce život, protože je Rusové obratem popravili.

Čtěte více: Srážka tří stíhaček s vrtulníkem přinesla přes 400 mrtvých a raněných. Podívejte se na ohnivé peklo

CIA samozřejmě věděla, že má ve svých řadách minimálně jednu krysu. Rusové ale pomohli vyšetřovatele svést na falešnou stopu, a Ames dokonce prošel dvěma testy na detektoru lži, aniž by se prozradil. To, co se mu nakonec stalo osudným, byl právě rozhazovačný život, který díky štědrým odměnám vedl. Jeden z jeho amerických spolupracovníků si všiml jeho zubních implantátů, které ve Spojených státech vyjdou velmi draho. A návodný byl i Amesův styl oblékání do luxusních, na míru šitých obleků. Když vyšetřovatelé pátrali dál, zjistili, že dům, který koupil v hotovosti, špičkového jaguára a další drahé věci si rozhodně nikdy nemohl dovolit z platu, který od agentury dostával.

V roce 1993 byl Ames zatčen a soud ho následně poslal do vězení na doživotí. Jeho žena odešla s pětiletým trestem. Ames stále ještě žije a odpykává si svůj trest. V květnu 2023 oslavil 82. narozeniny.

Robert Hanssen

Dnes už bývalý agent FBI Robert Hanssen dělal špiona pro sovětské a pak také ruské zpravodajské služby od roku 1979 až do roku 2001 a stále zůstává jedním z nejničivějších dvojitých agentů, který Američanům napáchal největší škody. Spolu s Amesem se mnohdy vzájemně doplňovali. Během svých špionských let poskytl Hanssen Moskvě tisíce stran citlivých a tajných materiálů, včetně těch týkajících se jaderných operací USA. Dokonce Sovětům odhalil i tunel, který FBI stál miliony dolarů a jenž vybudovala pod sovětskou ambasádou, aby mohla její zaměstnance odposlouchávat.

Kompromitoval nespočet amerických agentů a spolupracovníků nasazených v Rusku, přičemž jedním z prvních byl Dmitri Poljakov, informátor CIA, který to před tím, než byl odhalen, v SSSR dotáhl až na generála. Poté, co na něj dodal Sovětům materiály i Ames, Poljakova popravili.

I Hanssen si díky špionáži přišel na pěknou sumu peněz. Celkem za informace od Ruska obdržel 1,4 milionu amerických dolarů, tedy v přepočtu kolem 30 milionů korun. I tuto krysu ve svých řadách nakonec Američané odhalili a Hanssen byl v roce 2001 obviněn z celkem 21 aktů špionáže. Prokázat se nakonec podařilo 15 z nich a za každý dostal jeden doživotní trest. Hanssen zemřel 5. června 2023.

Richard Sorge

Tento německý komunista a sovětský špeh, pověřený v roce 1933 vytvořením špionážní sítě v Japonsku, mohl v událostech druhé světové války hrát daleko větší roli. Nejenže Stalina varoval před dohodami, které k válce samotné vedly, informace od něj mohly zabránit útoku na Pearl Harbor i německé invazi do SSSR v rámci operace Barbarossa. Stalin byl ale paranoidní a informacím od svých agentů zásadně nevěřil. Sorgeovi tak naslouchal, až když začala sovětsko-německá válka. Vyplatilo se mu to: dokázal udržet východní frontu.

Sorgeovi se nicméně donášení Stalinovi krutě nevyplatilo. Japonci ho brzy vyhmátli a v říjnu 1941 i zatkli. Vyslýchali ho tři roky, během kterých se k němu Sověti obrátili zády – odmítli ho vyměnit za své zajatce a nijak se k němu nehlásili, ani když ho Japonci v roce 1944 oběsili. Zásluhy mu uznali až 20 let poté tím, že jeho podobiznu umístili na pamětní známky.

Rosenbergovi

Julius a Ethel Rosenbergovi byli první občané Spojených států, které kdy mimo válečný stav usvědčili ze špionáže a popravili. Sovětům totiž dodali tajné informace o atomové bombě.

Julius pracoval u signálního sboru americké armády jako inženýr a jeho manželka Ethel byla tamtéž sekretářkou. Otázkou je, jestli by se na ně vůbec přišlo, kdyby je nezradil Ethelin mladší bratr David. Ten byl se Sověty zapletený také, když se přiznal, že vynášel dokumenty z utajené laboratoře na vývoj atomových bomb v Los Alamos a jména Rosenbergových uvedl při výslechu.

Ukázalo se, že Ethel s Juliusem jsou daleko větší špionské ryby než David, neboť vyzradili prakticky celý Projekt Manhattan a předávali také data, díky kterým Sověti během korejské války a války ve Vietnamu sestřelovali jedno americké letadlo za druhým.

V dlouhém a velmi kontroverzním soudním řízení se nakonec rozhodlo o popravě obou manželů. Zemřeli v elektrickém křesle 19. června roku 1953.

George Blake

Pro tohoto špiona všechno dopadlo o poznání lépe. Blake během 2. světové války pracoval jako agent britské tajné služby MI6. Jeho názory a hodnoty ale udělaly pořádnou otočku, když ho Severokorejci během korejské války zatkli a na tři roky uvěznili. Právě během této doby se totiž zhlédl v ideologii komunismu a rozhodl se svou zemi zradit. Co na tom, že se do vlasti vrátil jako hrdina. Téměř okamžitě začal donášet KGB a za svou kariéru dvojitého agenta ohrozil nesčetné množství protikomunistických operací, zradil na 40 agentů MI6 a zhatil operace britské agentury v celé východní Evropě.

Odhalili ho v roce 1961 a odsoudili k 42 letům vězení. Z trestu si ale odpykal jen pět let, jelikož se mu podařilo uprchnout do Moskvy, kde ho Vladimir Putin vyznamenal Řádem přátelství. Zemřel tamtéž ve věku 98 let.

Anna Chapman

Krásná špionka, které se dodnes v Rusku přezdívá Femme fatale nebo agentka 90-60-90, jako by vypadla z filmů o Jamesi Bondovi. Je jednou z 10 ruských agentů zatčených ve Spojených státech během velkého a medializovaného zátahu v roce 2010.

Chapman zřejmě podlehla tlaku svého otce, který pro KGB pracoval. Sňatkem s obchodníkem Alexem Chapmanem získala britské občanství, po několika letech se ovšem rozvedla a zamířila na Manhattan. Byla jednou z takzvaných spících ruských agentů, jejichž cílem bylo infiltrovat se do vlivných sociálních a politických kruhů. Američané ji zatkli poté, co dostala za úkol předat jinému špionovi falešný pas.

Její otec tehdy zatahal za nitky a Američané ženu a devět dalších špionů s Rusy vyměnili za čtyři své muže. Zároveň však přišla i o britské občanství a dostala zákaz se kdy do obou zemí vrátit.

V Moskvě se ovšem stala úplnou celebritou a od tehdejšího prezidenta Dimitrije Medveděva získala státní vyznamenání a začala se živit jako modelka. V únoru 2023 oslavila 41. narozeniny.

Zdroj: FBI / The Guardian / Encyclopedia Britannica / FAS

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom