Nejlepší agent druhé světové války Richard Sorge svého zaměstnavatele Stalina nikdy neprozradil

Stalinův James Bond čtvrt století mátl Japonce, Američany i Němce. Nikoho nenapadlo, že ve skutečnosti pracuje pro Sovětský svaz.
Richard Sorge
Richard Sorge
archiv Prima ZOOM

reklama

Jako německý komunista byl Richard Sorge nedocenitelným zdrojem informací. V roce 1920 byl tento vyznavač marxismu rekrutován do řad sovětských agentů působících v Německu. V novinářském krytí procestoval Anglii i Čínu ve snaze analyzovat zdejší potenciál pro levicové revoluce, jeho skutečný čas měl však nastat až s příchodem druhé světové války.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Stalinův James Bond - upoutávka

Sověti ji vyhlíželi už z dálky a Sorge byl už v roce 1933 pověřen vytvořením špionážní sítě v Japonsku. Aby tak učinil, vetřel se do řad německých nacistů a ač byl řádným pijanem, stal se po tento čas dokonce abstinentem – jednoduše proto, aby mu alkohol nerozvázal jazyk. To mu umožnilo nerušeně působit v Tokiu a mít rovněž vynikající kontakty na zdejší německé ambasádě.

Richard Sorge, zachránce Spojenců

Jeho informace teoreticky mohly být nedocenitelné. S předstihem varoval před dohodami vedoucími k válce samotné, během války pak jeho zdroje mohly zabránit útoku na Pearl Harbor i německé invazi do Sovětského svazu v rámci operace Barbarossa. Problém byl, že Stalin informacím svých agentů paranoidně nevěřil, Sorgeho dokonce zesměšňoval, a Sorge (stejně jako Rudá kapela přinášející podobné informace) tak zůstal ignorován. Až když začala sovětsko-německá válka, byl nakonec Sorge vyslyšen. Tehdy předložil informaci o tom, že Japonsko na SSSR nezaútočí, což umožnilo stáhnout z východu sibiřské divize, posílit obrany u Moskvy a de facto udržet východní frontu...

S takovým zásobováním informacemi však Sorge nemohl dlouho přežít. Stal se nápadnějším, jeho pozice byla odhalena a v říjnu 1941 byl zatčen. Japonci ho po tři roky vyslýchali, což se neobešlo bez humorné roviny. Japonci si totiž původně mysleli, že Sorge je agentem Německa, zatímco nacisté byli vyděšeni a měli za to, že informace předával Američanům. Sorge se nikdy nepřiznal a Sověti se k němu obrátili zády, když opakovaně odmítli možnost výměny Sorgeho za své zajatce.

V listopadu 1944 byl Sorge popraven oběšením. Sověti jeho zásluhy uznali až v roce 1964, kdy se jeho podobizna dostala na pamětní známky.

Dokument Stalinův James Bond si můžete pustit online v archivu Prima ZOOM.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama