Nejlepší agent druhé světové války Richard Sorge svého zaměstnavatele Stalina nikdy neprozradil

Stalinův James Bond čtvrt století mátl Japonce, Američany i Němce. Nikoho nenapadlo, že ve skutečnosti pracuje pro Sovětský svaz.
Richard Sorge
Richard Sorge
archiv Prima ZOOM
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jako německý komunista byl Richard Sorge nedocenitelným zdrojem informací. V roce 1920 byl tento vyznavač marxismu rekrutován do řad sovětských agentů působících v Německu. V novinářském krytí procestoval Anglii i Čínu ve snaze analyzovat zdejší potenciál pro levicové revoluce, jeho skutečný čas měl však nastat až s příchodem druhé světové války.

Stalinův James Bond - upoutávka
Stalinův James Bond - upoutávka

Sověti ji vyhlíželi už z dálky a Sorge byl už v roce 1933 pověřen vytvořením špionážní sítě v Japonsku. Aby tak učinil, vetřel se do řad německých nacistů a ač byl řádným pijanem, stal se po tento čas dokonce abstinentem – jednoduše proto, aby mu alkohol nerozvázal jazyk. To mu umožnilo nerušeně působit v Tokiu a mít rovněž vynikající kontakty na zdejší německé ambasádě.

Richard Sorge, zachránce Spojenců

Jeho informace teoreticky mohly být nedocenitelné. S předstihem varoval před dohodami vedoucími k válce samotné, během války pak jeho zdroje mohly zabránit útoku na Pearl Harbor i německé invazi do Sovětského svazu v rámci operace Barbarossa. Problém byl, že Stalin informacím svých agentů paranoidně nevěřil, Sorgeho dokonce zesměšňoval, a Sorge (stejně jako Rudá kapela přinášející podobné informace) tak zůstal ignorován. Až když začala sovětsko-německá válka, byl nakonec Sorge vyslyšen. Tehdy předložil informaci o tom, že Japonsko na SSSR nezaútočí, což umožnilo stáhnout z východu sibiřské divize, posílit obrany u Moskvy a de facto udržet východní frontu...

S takovým zásobováním informacemi však Sorge nemohl dlouho přežít. Stal se nápadnějším, jeho pozice byla odhalena a v říjnu 1941 byl zatčen. Japonci ho po tři roky vyslýchali, což se neobešlo bez humorné roviny. Japonci si totiž původně mysleli, že Sorge je agentem Německa, zatímco nacisté byli vyděšeni a měli za to, že informace předával Američanům. Sorge se nikdy nepřiznal a Sověti se k němu obrátili zády, když opakovaně odmítli možnost výměny Sorgeho za své zajatce.

V listopadu 1944 byl Sorge popraven oběšením. Sověti jeho zásluhy uznali až v roce 1964, kdy se jeho podobizna dostala na pamětní známky.

Dokument Stalinův James Bond si můžete pustit online v archivu Prima ZOOM.

Reklama
Reklama