Našel se zkameněný dinosauří mozek. Je jediný na světě a patřil iguadonovi

Najít dinosauří mozek, tedy tkáň, která je měkká, se dosud nepodařilo. Důležité je slovíčko dosud. Vědci teď drží v ruce první zkamenělinu obsahu dinosauří lebky.
kresba dinosaura druhu Iguanodon bernissartensis
kresba dinosaura druhu Iguanodon bernissartensis
Volné dílo

reklama

Fosilie mozku dinosaura, která se našla v roce 2004, je podle britských a australských vědců zatím jediná na světě.

Úspěch amatéra Hiscockse

Zkamenělinu dinosauřího mozku našel amatérský sběratel fosilií Jamie Hiscocks nedaleko přímořského města Bexhill v anglickém Sussexu před více než deseti lety. Mozek pravděpodobně patří býložravému iguanodonovi, který na zemi žil před 133 miliony lety, napsala agentura Reuters.

Vědci věří, že fosilie se zachovala, protože mozek byl po smrti zvířete zakonzervován ve vodě rašelinišť, kde bylo málo kyslíku a vysoká kyselost. Napsali to v analýze, kterou publikovala Londýnská geologická společnost.

Mozek – větší než se předpokládalo

"Šance, že se mozek zachová, jsou extrémně malé, takže nález je opravdu udivující," řekl Alex Liu z Cambridgeské univerzity, který na výzkumu pracoval. Podle vedoucího výzkumu Davida Normana se doposud předpokládalo, že dinosauři měli velmi malé mozky, ale v tomto případě jde o mozek docela velký.

Mozek obyčejného plaza má tvar podobný párku a je obklopen cévami, což znamená, že mozek sám o sobě zabírá velmi málo místa v lebeční dutině. Vědci však věří, že na zkamenělině jsou otlaky způsobené lebeční kostí, což by znamenalo, že mozek dinosaura byl větší.

Normanův tým však zdůraznil, že na základě toho příkladu nelze tvrdit, že všichni dinosauři měli větší mozek a vyšší inteligenci.

"Vzhledem k tomu, že nemůžeme zkoumat lalok mozku dinosaura, protože fosilie chybí, nemůžeme s jistotou říci, jak velký mozek byl," řekl Norman.

ČTK

reklama

reklama