Na čem si před smrtí pochutnával legendární Ötzi. Na špeku

Ačkoli se zdá, že Ötzi, muž z ledovce, už nemůže přinést žádnou další informaci, tak stále překvapuje. Aktuálně prozradil své poslední jídlo.
Rekonstrukce Otziho
Rekonstrukce Otziho
CC BY-SA 3.0

reklama

Posledním jídlem ledového muže Ötziho, který zemřel před více než 5300 lety a jehož mumie byla objevena počátkem 90. let v tyrolských Alpách, byl nejspíš kus sušeného tyrolského špeku. Naznačují to výsledky nejnovějších analýz obsahu jeho žaludku, informovala dnes agentura APA.

Otziho zuby
Autor: UZH Otziho zuby

 

To, že Ötzi naposledy jedl maso kozorožce, je již známo dávno. "Sušené syrové maso si zachovává svá vlákna, tak, jako jsme to teď objevili v Ötziho žaludku; procesem vaření nebo grilování se tato struktura ztrácí," sdělil nyní odborník na mumie Albert Zink z evropské akademie EURAC v Bolzanu. Syrové maso by se podle něj rovněž mnohem rychleji zkazilo. Ötziho luk navíc nebyl dokončený a připravený k lovu. Protože byl ledový muž nalezen na italské straně Alp v Jižním Tyrolsku, vycházejí vědci z toho, že se jedná o špek z této oblasti.

Ledový muž žil v období eneolitu mezi lety 3350 a 3100 před naším letopočtem. Zemřel na vykrvácení poté, co byl zasažen šípem do zad. Mumie byla objevena v září roku 1991 v téměř neporušeném stavu. V současné době je mumie vystavena v archeologickém muzeu v Bolzanu.

ČTK

Historická kresba amerických indiánů tancujících se sněžnicemi

Víte, kde našli nejstarší sněžnici na světě? Je stejně stará jako Ötzi

reklama

reklama