Mimozemská dýka? Už je to tak, vědci potvrdili existenci dýky z meteoritického materiálu

Odborný časopis Meteorics and Planetary Science potvrdil, že faraon Tutanchamon měl dýku, která nebyla z tohoto světa, ale byla ukována z meteoritického železa.
Tutanchamon v Národním muzeu
Tutanchamon v Národním muzeu

Dýka položena přes stehno mrtvého krále

Howard Carter, narozený 9. května 1874, byl britský archeolog a egyptolog, který by klidně mohl být předobrazem filmového Indiana Jonese. V roce 1922 objevil hrobku muže jménem Nebcheperure Tutanchamon, tedy proslulého vládce horního a dolního Egypta, který vládl sice jen 9 let, ale stal se v egyptologii a egyptské archeologii pojmem. Kromě mnoha jiných, které byly v hrobce nalezeny, ležela přes faraonovo pravé stehno dýka, která následně skončila v Egyptském muzeu. Její datování bylo jasné, patřila do faraonovy doby a její složení ve smyslu chemické analýzy nebylo provedeno, protože tehdejšími metodami to nešlo jinak, než destruktivně. Tedy kus dýky odvrtat. To se ovšem s postupujícími technologiemi a z nich vyplývajícími možnostmi změnilo.

Howard Carter
Autor: Wikipedia commons Howard Carter

Jak se pozná železo z meteoritu

Závěr učiněný italskými vědci a publikovaný v odborném časopise Meteorics and Planetary Science hovoří jasně: dýka je vyrobena ze železa mimozemského původu. Dospěli k tomu na základě použití rentgenové fluorescenční spektrometrie, což znamenalo, že nebylo nutno historickou dýku poškodit. Pozemské železo má koncentraci niklu asi 4 %, ale dýka faraona Tutanchamona v sobě měla 11 % niklu, což je v naprostém souladu s tím, co víme o složení železitých meteoritů. Ovšem finálním důkazem byl obsah kobaltu, ten v pozemském železe v podstatě není, zato relativně hojný je právě v meteoritech vytvořených v prvopočátcích Sluneční soustavy.

Tutanchamon - pro dnešní generaci nejznámější faraon
Autor: pixabay.com Tutanchamon - pro dnešní generaci nejznámější faraon

"Pokud v něm najdete kousek nativního kovu s niklem, máte signál, že by to mohl být meteorit," říká Derek Sears z Ames Research Center NASA. "A pak, pokud analyzujete kobalt a zjistíte poměr niklkobalt tak, jak to dělají, pak je jisté, že se jedná o meteorit."

Meteority jako zdroj železa

Jakkoliv může „vesmírná dýka“ působit senzačně, v případě kovových předmětů vrcholných starověkých egyptských představitelů to není extrémní výjimka. Obecně bylo v Egyptě železa nedostatek a meteority byly sledovány a hledány právě pro svůj obsah železa. Logicky nebyly nijak levné, proto byly dostupné jen vysokým hodnostářům. Egypťané dokonce měli zvláštní hieroglyfy, které označují kov, který spadl z nebe.

Meteor? Meteorit? Bolid?
Autor: pixabay.com Meteor? Meteorit? Bolid?

"Existuje silné podezření, že většina z kovu, který jsme našli v pyramidách, je meteoritická," říká Sears.

To není jediný egyptský artefakt, který spadl z nebe. Jak uvádí Space.com, devět malých železných korálků datujících se cca 3200 let před Kristem a nalezených na hřbitově nedaleko Nilu má mimozemský původ.

Podle Searse patřil meteor, který se nakonec proměnil v Tutanchamonovu dýku, do poměrně vzácné třídy železných meteoritů zvaných ataxity. Právě ty jsou známé pro vysoký obsah niklu a ten pravděpodobně tvořil jádro asteroidu poté, co se hromada roztaveného kovu rychle se ochladila.

ataxit - meteorit Hoba
Autor: Mike ataxit - meteorit Hoba

Meteorit Kharga

Vědci také věří, že určili konkrétní meteorit, ze kterého dýka pochází. Po analýze složení 20 železných meteoritů nalezených v blízkosti jeho hrobky izolovali pouze ten, který odpovídá hodnotám niklu jeho dýky. Jmenuje se Kharga, váží něco přes dvě libry a byl nalezený v roce 2000 blízko severního pobřeží Egypta. Pravděpodobně se ve vzduchu rozpadl na několik kusů a jeden z nich tvoří nově prozkoumanou faraonovu zbraň.

Text: Topi Pigula


 

reklama