Megaskandál u FBI: 95 procent analýz v případu vražd je špatně!

Americká FBI čelí kvůli chybám v analýzách důkazů největšímu skandálu ve svých dějinách...
Odznak FBI
Odznak FBI

reklama

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) čelí vážnému skandálu, který se týká chyb při analýzách důkazního materiálu. Při zpětné kontrole se totiž přišlo na to, že odborníci specializovaní na mikroskopické porovnávání vlasů desítky let poskytovali soudům chybná stanoviska. Nesrovnalosti se našly v 95 procentech přezkoumávaných případů, informoval deník The Washington Post.

FBI dosud na podnět advokátů přezkoumala analýzy použité během 268 procesů a zjistila, že v 257 z nich se soudy řídily chybnými stanovisky expertů. Během 32 z těchto soudů nakonec padly tresty smrti.

Kde je chyba?

Ministerstvo spravedlnosti i FBI už připustily, že odborníci z laboratoří federálního úřadu přeceňovali důkazy v neprospěch obžalovaných téměř ve všech případech během dvou desetiletí před rokem 2000. Prokuratury v 46 amerických státech a metropoli Washingtonu proto nyní dostaly informace o výsledku přezkumného řízení, které nakonec může znamenat, že se řada odsouzených odvolá.

FBI má v plánu prověřit dalších 1200 případů, v nichž sehrály roli analýzy jeho laboratoře. Vyšetřování probíhá už od roku 2012, kdy The Washington Post informoval o tom, že zkoumání vlasů mohla být velice pochybná a že jejich závěry mohly vést k odsouzení nevinných lidí.

ČTK

reklama

reklama