Nejděsivější vrah českých zemí: Martin Roháč má na svědomí 59 obětí

Neklidné období raného novověku bylo ovlivněno sérií válek mezi habsburskou monarchií a Osmanskou říší. Právě tento konflikt pomohl zrodit také řadu kriminálníků včetně nejzuřivějšího vraha českých dějin.
Přesná podoba nejaktivnějšího vraha samozřejmě není známá.
Přesná podoba nejaktivnějšího vraha samozřejmě není známá.
iStock

reklama

Ačkoli si to leckdy nechceme přiznat, tematika masových a sériových vrahů většinu z nás přitahuje. Jak je možné, že někdo vědomě spáchá takové množství zla? Takovou otázku si můžeme klást i u muže, který má na svědomí v rámci českých zemí zřejmě největší počet lidských životů. Stalo se tak dávno předtím, než jsme termíny masový a sériový vrah vůbec začali rozlišovat – proto je těžké ho do nějaké kategorie uspokojivě zařadit. O tom, že měl Martin Roháče ruce od krve, však pochybovat nemusíme.

Z vojáka vrahem

Martin Roháč se narodil ve Velké Bíteši, ovšem není úplně jasné kdy. Detaily jeho života jsou vcelku neznámé až do roku 1568, kdy skončila druhá rakousko-turecká válka Drinopolským mírem. Armáda císaře Maxmiliána II. Habsburského byla z velké části rozpuštěna a vojáci se z Turecka přes balkánské země vraceli domů. Cestou do Čech však začal Roháč společně s dalšími bývalými vojáky loupit a zabíjet. Mezi jejich nejčastějšími oběťmi byli řemeslníci a kupci, kterým z nedostatku výnosnějšího lupu často kradli i oblečení.

Martin Lecián byl postrachem první republiky.

Největší postrach první republiky: Martin Lecián zabíjel, ale veřejnost ho milovala

První zaznamenané vraždy této loupežné tlupy se odehrály v Sedmihradsku na území dnešního Rumunska. Roháč se svými kumpány procházeli skrz Uhry, rakouská a slovenská území až na Moravu. Vybírali si snadné cíle, na nichž se obohacovali a také zlepšovali svůj zbraňový arzenál. Po příchodu na jih Moravy se banda z velké části rozpadla, jelikož se řada jejích členů už přiblížila ke svému domovu, tedy původnímu cíli. V českých zemích v přepadávání, loupení a vraždění pokračovali především tři muži – Martin Roháč, Mikuláš Miča a Jan Čech. Početně oslabená skupina se však výrazně radikalizovala.

Krutost plodí krutost

Trio mužů se totiž neštítilo i skutečně zavrženíhodných krutostí. Zabili třeba tři těhotné ženy, z nichž vyřízli plody a jejich vnitřnosti snědli – tehdy totiž kolovaly pověry, že takový čin posílí zlodějskou odvahu a požehná jejich loupeživému konání. Jejich zločiny se tehdy odehrávaly převážně na jižní Moravě, ovšem částečně i ve středních Čechách. Roháčova banda se tak stala postrachem celých českých zemí, naštěstí však ne nadlouho.

Muži byli jeden po druhém dopadeni, Roháč jako poslední. V rodné Velké Bíteši byl následně vyslýchán pomocí mučících metod. Za své skutky byl odsouzen k velmi bolestivé popravě: Došlo na usekávání článků prstů, trhání různých částí těla kleštěmi, zlomení spousty kostí, a nakonec vpletení do kola. To se stalo 17. února 1571. Martin Roháč se počtem obětí zapsal do české historie jako nejděsivější vrah – jeho skutky se během tří let zločinného působení podařilo vyčíslit na těžko uvěřitelných 59 obětí.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama